20 – lecie SODN w Suwałkach

Porcelanowy jubileusz (20 lat istnienia) obchodził w piątek (3 grudnia) Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Były wspomnienia byłych i obecnych pracowników oraz dyrektorów placówki. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przekazał SODN w prezencie czek na 10.000 zł.

Placówka została założona 30 stycznia 2001 r. i rozpoczęła działalność  1 września 2001 r. W swej 20-letniej historii SODN zarządzało sześciu dyrektorów:  Elżbieta Baranowska (2001 – 2011), Grzegorz Serafin (2011 – 2012), Bożena S. Makarewicz-Jafiszow (2012 – 2017), Wioletta Cieślukowska (2017 – 2018), Janina W. Steczkowska (2018 – 2020), Maciej S. Jarmocewicz (2020 – obecnie).

Pierwsza siedziba SODN mieściła się przy ulicy Szkolnej 2 (Bursa Szkolna). Od 2004 r. Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach działał w budynku przy ulicy Kamedulskiej 3. Trzy lata później SODN został przeniesiony na szóste piętro budynku przy ulicy Noniewicza 83 (siedziba ZS1), a w roku 2019 – na ulicę Innowacyjną 1 (Park Naukowo-Technologiczny).

Nadrzędną działalnością Ośrodka jest wspomaganie pracy szkół oraz doradztwo metodyczne. Doskonalą zawodowo wychowawców, specjalistów i nauczycieli, prowadzą szkolenia rad pedagogicznych oraz kadry kierowniczej.

- Gratuluję Państwu 20-letniej działalności, którą wspieracie całe suwalskie oraz regionalne środowisko oświatowe. Mam nadzieję, że dalej będą Państwo wywierali istotny wpływ na rozwój zawodowy nauczycieli – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

W jubileuszu udział wzięli również przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Marek Zborowski-Weychman wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, instytucje współpracujące z SODN oraz byli i obecni pracownicy jednostki.