20-lecie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

Jubileusz 20-lecia obchodzi w tym roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach. Z tej okazji w piątek (31 sierpnia) odbyły się uroczyste obchody. Henryk Grabowski, dyrektor WORDu zaprezentował rys historyczny. Były gratulacje, życzenia, kwiaty i prezenty. Słowa uznania przekazali obecni na uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

- Dyrekcji i pracownikom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach składamy serdeczne gratulacje. Czynimy to w imieniu władz samorządowych naszego miasta ale również wszystkich mieszkańców - za dwadzieścia lat bardzo dobrej działalności, za efekty tej działalności - za tysiące dobrze wyszkolonych, bezpiecznie poruszających się po drogach kierowców. Dziękujemy za współpracę z samorządem miejskim, z naszymi instytucjami, organizacji pozarządowymi. Na przyszłość życzymy aby Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, który ma powstać w Suwałkach jak najszybciej nabrał realnych kształtów – mówił Prezydent.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach został utworzony na mocy Zarządzenia Nr 67/98 Wojewody Suwalskiego - Pawła Podczaskiego z dnia 26 maja 1998 r. Jest nadzorowany przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

Ośrodek rozpoczął działalność 24 czerwca 1998 r., a 1 lipca tego samego roku otwarte zostało Biuro Obsługi Klienta, natomiast pierwszy egzamin w sali komputerowej odbył się 2 lipca 2001 r.

Głównym celem działalności Ośrodka jest egzaminowanie kandydatów na kierowców wszystkich kategorii prawa jazdy. WORD organizuje też kursy dla kandydatów na egzaminatorów. Prowadzi badania dla kierowców i operatorów, a także oferuje szeroki wybór specjalistycznych szkoleń w zakresie transportu i ruchu drogowego oraz ratownictwa medycznego. Współpracuje z Powiatowymi Urzędami Pracy w całym regionie szkoląc osoby bezrobotne.

Ośrodek bardzo prężnie uczestniczymy w przedsięwzięciach poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jak wynika z szacunków placówki na ten rodzaj działalności w ciągu 20 lat przeznaczono prawie 2 mln zł.

W celu podnoszenia wiedzy z zakresu wychowania komunikacyjnego oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży, WORD zbudował przy swojej siedzibie stacjonarne miasteczko ruchu drogowego. Uzupełnieniem tej działalności jest mobilne miasteczko ruchu drogowego oraz mobilny symulator zdarzeń, które Ośrodek udostępnia podczas imprez organizowanych przez szkoły, gminy, i inne instytucje w całym regionie.

W planach na przyszłość WORD ma wybudowanie w Suwałkach Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy. W ramach przygotowania do tej inwestycji powstał już pełnobranżowy projekt architektoniczny, jest pozwolenie na budową oraz grunt o pow. 4ha. Szacowany koszt budowy to około 8 mln zł.