20-lecie współpracy Suwałk i Waren (Müritz)

Obchody jubileuszu 20-lecia współpracy pomiędzy Suwałkami i niemieckim Waren (Müritz) odbyły się w miniony weekend w Suwałkach. Z tej okazji na placu Marii Konopnickiej stanęła wystawa zdjęć ,,20 lat przyjaźni i współpracy Suwałki-Waren (Müritz) 1999-2019”, dokumentująca działania obu miast. Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonali w niedzielę (08.09) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Norbert Möller, burmistrz Waren i Rüdiger Prehn, Przewodniczący Rady Miejskiej w Waren.

- Nasza współpraca kwitnie, rozwija się, cieszymy się, że możemy gościć w Suwałkach władze Waren (Müritz) – mówił podczas otwarcia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Nasza współpraca została nawiązana, kiedy Polska nie była jeszcze członkiem Unii Europejskiej, w czasach kiedy Europa Zachodnia była dla wielu Polaków wymarzonym rajem. Dążyliśmy do tego, aby kiedyś u nas były takie warunki życia, jakie mieli wtedy nasi zachodni sąsiedzi. I nasza współpraca miała na celu wymianę doświadczeń, czerpnie dobrych praktyk, pogłębianie znajomości tradycji, kultury, obyczajów i języków. Wymiana opierała się na działaniach edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, odwiedzaliśmy się też w zakresie działalności komunalnej. Tę historię tworzyliśmy wspólnie i niech tak będzie dalej – dodał Prezydent Suwałk.

- Bardzo chętnie tu przyjechałem. Nasza przyjaźń i współpraca udowadnia, że 1000 km między nami nie jest przeszkodą, bo możemy bardzo pięknie się rozwijać i działać wspólnie. My bardzo cenimy to wszystko, co razem zrobiliśmy. Czerpiemy od siebie, dajemy, rozwijamy się. Przez te 20 lat mogliśmy obserwować rozwój Suwałk i jako partner miasta bardzo się cieszymy z rozwoju tutejszej gospodarki i infrastruktury. Chcę podziękować za te 20 lat i ze swojej strony obiecać, że ta współpraca będzie trwała jak najdłużej – mówił Norbert Möller, burmistrz Waren.

Warto dodać, że z okazji 20-lecia współpracy Suwałk i Waren (Müritz) suwalski Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego wydał okolicznościowy znaczek, którego wręczenie również odbyło się podczas otwarcia wystawy.

Po otwarciu, w Parku Konstytucji 3 Maja odbył się VI. Międzynarodowy Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi przy stole”. W kulinarne szranki stanęli Spiżarnia Suwalska (Stowarzyszenie Podlaskie Smaki), Catering Kalinka i kucharze z Waren. Miejscowi kucharze przygotowali dania kuchni niemieckiej wzbogacone o elementy kuchni regionalnej. W przypadku Spiżarni Suwalskiej był to śledź z żurawiną na pieczonych jabłkach z puree ziemniaczanym z prażoną cebulą i serem wędzonym z Wiżajn oraz golonka pieczona w piwie z sosem grzybowym i babką ziemniaczaną, Catering Kalinka przygotował sałatkę ziemniaczaną oraz stek wołowy grillowany z plastrami kiszki ziemniaczanej, a nasi goście z Waren zupę meklemburską z brukwi oraz pieczone meklemburskie żeberka podawane z gotowanymi ziemniakami i czerwoną kapustą.

Jury konkursowe w składzie: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Norbert Möller, burmistrz Waren, Marcin Budynek z Akademii Kulinarnej Marcina Budynka i Robert Sowa, mistrz kulinarny, współpracownik firmy PRYMAT zgodnie przyznało pierwsze miejsce Spiżarni Suwalskiej. Tuż za nimi uplasowali się kucharze z Waren i Catering Kalinka.

Organizatorzy konkursu przygotowali porcje degustacyjne dla publiczności, można było spróbować wszystkich konkursowych potraw, ale też sałatki ziemniaczanej czy domowej kiełbasy. Kulinarnym działaniom towarzyszyły koncerty w muszli. Na scenie wystąpiły zespoły „Szuwarki” z Wiżajn, BIFROST, grupa wokalna „Rozłogi” z Suwałk i Chór Szkoły Podstawowej w Raczkach, a także Zespół „Suwalskie Starszaki”.

Współpraca Suwałk i Waren (Müritz) trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Umowa o partnerstwie została podpisana 26 marca 1999 roku przez Grzegorza Wołągiewicza, ówczesnego Prezydenta Suwałk i Güntera Rheina, byłego burmistrza Waren ((Müritz). Przez 20 lat miasta współpracują w dziedzinie sportu, edukacji, kultury, gospodarki komunalnej i spraw społecznych. Do Suwałk przyjeżdżają niemieckie delegacje biegaczy, bokserów, kucharzy, artystów i tamtejszych władz. Suwalczanie natomiast od lat biorą udział w Müritz Sail (festiwalu żeglarskim), Müritz Fest (dniach miasta) czy Müritz Lauf (biegu sztafetowym dookoła jeziora Müritz). 20 lat współpracy to setki przyjaźni, wymiana doświadczeń, spotkania i rozmowy.