2021 rokiem Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Uwaga Konkurs!

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów był Honorowym Obywatelem Suwałk. Urodził się w Suwałkach 6 marca 1926 roku. W 2021 roku przypada 95. rocznica jego urodzin oraz 5. rocznica śmierci. Obie rocznice są okazją ku temu, aby podkreślić fakt, że Andrzej Wajda współtwórca polskiej szkoły filmowej urodził się i spędził pierwszych osiem lat swego życia w Suwałkach.

Ustanowienie roku 2021 Rokiem Andrzeja Wajdy jest doskonałym sposobem na zachowanie pamięci po wyjątkowym artyście i człowieku.
Będą temu towarzyszyć specjalnie na tę okazję zaplanowane wydarzenia kulturalne. Głównym z nich jest przewidziany na drugą połowę sierpnia 2021 roku festiwal filmowy pn. „Wajda na nowo”. W jego trakcie odbywać się będą m.in. projekcje filmów zmarłego reżysera, spotkania z aktorami, którzy w tych filmach występowali i warsztaty filmowe.

Tę samą nazwę co festiwal nosi projekt autorstwa znanego polskiego plakacisty Andrzeja Pągowskiego realizowany wraz z Miastem Suwałki, który obejmuje namalowanie na nowo plakatów do wszystkich filmów Andrzeja Wajdy. Premierowa wystawa stworzonych plakatów będzie miała miejsce w trakcie w/w festiwalu.

Niektóre z plakatów znalazły się również w kalendarzu ściennym na 2021 rok. Dla użytkowników Facebooka mamy konkurs, w którym jest do wygrania właśnie 5 takich kalendarzy. Szczegóły znajdują się tutaj.

- Mam nadzieję, że działania zaplanowane w związku z Rokiem Andrzeja Wajdy wpłyną na potencjał promocyjny Miasta. Suwałki będą miały szansę zaistnieć na kulturalnej mapie Polski nie tylko jako miejsce urodzenia wybitnej postaci świata filmu, ale także pokazać, że w mieście nad Czarną Hańczą dzieją się ciekawe i wartościowe wydarzenia związane z filmem i twórczością filmową – podsumowuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.