Suwalskie obchody patronki bieżącego roku w naszym kraju zostały zainaugurowane w piątek (31 marca) w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, która nosi właśnie imię Aleksandry Piłsudskiej. Data jest nieprzypadkowa. Właśnie dziś przypada 60 rocznica śmierci tej słynnej Suwalczanki, żony Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Aleksandra Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach. Gdy miała 22 lata wstąpiła do Organizacji Bojowej PPS. Od 1904 roku brała udział w wielu akcjach bojowych, a po wybuchu I wojny światowej wstąpiła do Legionów Polskich, potem do Polskiej Organizacji Wojskowej. Była zasłużoną wywiadowczynią i kurierką materiałów wybuchowych. Za swoją działalność konspiracyjną nieraz została aresztowana. Gdy Polska odzyskała niepodległość miała 36 lat. Męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej spowodowały, że w niepodległej Polsce zostały jej nadane liczne odznaczenia, m.in. Order Virtuti Militari.
Historię słynnej Suwalczanki przypomnieli uczniowie oraz Ewa Brzozowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.
Aleksandra - 25 października 1921 stanęła na ślubnym kobiercu w Belwederze wraz z Józefem Piłsudskim (dla niego było to drugie małżeństwo). Mieli razem dwie córki. Historycy uznają, że jako kobieta u boku jednej z najważniejszych postaci II Rzeczpospolitej, mogła wywierać wpływ na decyzje męża. Jednocześnie Aleksandra prowadziła szeroką działalność społeczną i reprezentacyjną. Działała w wielu towarzystwach społecznych i charytatywnych, szczególną opieką obejmując weteranów i dzieci. Cieszyła się szacunkiem społecznym. Zmarła 31 marca 1963 w Londynie, do którego uciekła po wybuchu II Wojny Światowej.
- Nie ulega wątpliwości, że z Suwałk pochodziło wiele wybitnych osób. Jedną z nich była właśnie Aleksandra Piłsudska, która doczekała się nazwania właśnie tej szkoły jej imieniem. Ma w Suwałkach też swoją ulicę. Powstała także inicjatywa budowy pierwszego w Polsce pomnika, który miałby stanąć w naszym mieście – mówił w trakcie uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Uroczystość zaszczycili obecnością Posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jarosław Zieliński i Stefan Krajewski oraz wicewojewoda podlaski dr. Bogusława Szczerbińska. Byli również przedstawiciele samorządu: Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Witold Kowalewski, Starosta Suwałki.
Uczniowie szkoły przygotowali część artystyczną. Można było też obejrzeć galerię zdjęć poświęconych patronce.
2023 rokiem Aleksandry Piłsudskiej