30 lat „trzeciego” LO

„Tempus nostrum est” – czas należy do nas. To hasło, które przyświeca społeczności III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, które od roku świętuje swój jubileusz 30-lecia. W środę (1 czerwca) podsumowano rok jubileuszowy przypominając historię, absolwentów, kierując ciepłe słowa do nauczycieli i młodzieży szkolnej.

W wydarzeniu suwalski samorząd reprezentowali: Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk z zastępcą Romanem Rynkowskim oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z Radnymi.

- W Suwałkach mamy właściwy balans pomiędzy szkolnictwem zawodowym, a liceami ogólnokształcącymi. Młodzież kończąca szkoły podstawowe posiada duży wybór. Cieszę się, że wśród tych szkół III Liceum cieszy się zawsze olbrzymim zainteresowaniem, a mury szkoły opuszczają dobrze wyedukowani młodzi ludzie z coraz lepszymi wynikami na maturach – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który na ręce Pani Dyrektor przekazał czek z kwotą 10.000 zł.

- Mam nadzieję, że pieniądze przydadzą się, a w tym roku dodatkowo inwestujemy w szkołę ponad 500.000 zł na potrzebne do przeprowadzenia remonty. Konsekwentnie będziemy wspierać działalność tej szkoły – zapewnił Prezydent Suwałk.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach w skład, którego wchodzi III Liceum Ogólnokształcące utworzono 1 sierpnia 1991 r. Akt założycielski szkoły podpisał obecny na dzisiejszej uroczystości Jarosław Zieliński, ówczesny Kurator Oświaty. Przy okazji jubileuszu 20-lecia szkoły w 2011 roku placówce nadano imię Alfreda Lityńskiego. Od 2015 roku w szkole funkcjonują oddziały dwujęzyczne.

Szkoła miała 7 dyrektorów. Pierwszym był Waldemar Jabłoński, ostatnim jest Alicja Węsierska – Kwiecień, która swoją kadencję kończy w tym roku. Jest jednocześnie najdłużej urzędującym dyrektorem bo swoją funkcję pełniła aż 15 lat.
Obecnie w szkole uczy się 567 uczniów w 19 oddziałach.

Na rok szkolny 2022/2023 szkoła prowadzi nabór do 5 oddziałów klas I: politechnicznej, medycznej, lingwistycznej (oddz. dwujęzyczny), humanistycznej, menadżerskiej.