40 – lecie Szkoły Podstawowej nr 7

Jubileusz 40 lecia świętowała dziś Szkoła Podstawowa nr 7 w Suwałkach, która powstała w 1984 r. Wtedy pracę w placówce rozpoczęło 12 nauczycieli w 8 oddziałach (228 uczniów). Nowopowstała szkoła była odpowiedzią na zapotrzebowanie szybko rozrastającego się osiedla północ II.

Z okazji jubileuszu, obecni na uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Radni Rady Miejskiej złożyli dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz wszystkim uczniom i absolwentom najlepsze życzenia. Prezydent Suwałk przekazał również grawerton oraz z czek z przeznaczeniem na rozwój szkoły.

Pierwszym dyrektorem szkoły był pan Ryszard Michałowski, w kolejnych latach dzieci i pracowników stale przybywało i w kulminacyjnym momencie (w połowie lat 90.) w SP7 uczyło się ponad 2800 uczniów pracujących w 85 oddziałach.
W wyniku wprowadzenia reformy szkolnictwa od 1 września 1999 r. w budynku zlokalizowano dwie instytucje: Szkołę Podstawową nr 7 i Gimnazjum nr 6.  W 2012 r. szkoły połączono w Zespół Szkół nr 7, a po likwidacji gimnazjów, Szkoła w marcu 2020 r. przyjęła imię św. Jana Pawła II.

Od roku 2015 w ramach szkoły funkcjonuje 6 oddziałów przedszkolnych, które zapewniają całodzienne wyżywienie i profesjonalną opiekę w doskonale wyposażonych salach.

Przez 40 lat Szkołę Podstawową nr 7 w Suwałkach ukończyło około 13 tysięcy uczniów.

Obecnie szkoła liczy ponad 800 dzieci i uczniów w wieku od 3 do 15 lat i pracuje w ramach 37 oddziałów. W Szkole funkcjonują oddziały z rozszerzonym programem wychowania fizycznego – po jednym oddziale na poziomie klasy IV, V i VI w dyscyplinie lekkoatletyka (1 dodatkowa godzina wychowania fizycznego tygodniowo). Ponadto wszystkie oddziały na poziomie klasy IV, V i VI realizują obecnie dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego (1 godzina tygodniowo na oddział).

Szkoła dysponuje nowoczesnym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, dwiema pracowniami informatycznymi, aulą szkolną, profesjonalną kuchnią i stołówką, placem zabaw i pracownią druku 3D. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi korzystają z dwóch sal do terapii integracji sensorycznej i sali terapii światłem.

Wszystkie pracownie lekcyjne wyposażone są w nowoczesne urządzenia, m.in. monitory interaktywne, wizualizery, magiczne dywany. W czasie lekcji wychowania fizycznego nauczyciele wykorzystują obok sal gimnastycznych, salę do treningu sztuk walki, salę fitness, szkolną siłownię oraz stoły do gry w tenisa stołowego i speed ball.

Od wielu lat w szkole prężnie działa Szkolny Teatr Rita oraz zespół muzyczny Pasjonutki.