Oficjalne obchody 600-lecia istnienia Miasta Ełk. Nasz niedaleki sąsiad niemal dwa razy starszy od Suwałk obchodzi ważny jubileusz. W zaplanowanej z tej okazji uroczystej Sesji Rady Miejskiej wzięli udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.
Okolice dzisiejszego Ełku zamieszkiwali od wczesnego średniowiecza Jaćwingowie – plemię bałtyjskie blisko związane z plemionami pruskimi i litewskimi. To być może im zawdzięczamy nazwę Ełk, która mogła oznaczać teren bagienny. Przed podbojem krzyżackim był to obszar słabo zaludniony, ale nie bezludny. Jaćwingowie posiadali na nim swoje osady, warownie i miejsca kultu. Wszystko się zmieniło wraz z nadejściem krzyżaków.
Kolonizacja terenów tzw. Wielkiej Puszczy rozpoczęła się wraz z podpisaniem polsko-krzyżackiego pokoju w Mełnie w 1422 roku. Zasiedlanie okolic dzisiejszego Ełku spowalniały trwające przez cały XV wiek wojny polsko-krzyżackie. Zanim powstała osada Ełk, na wyspie na Jeziorze Ełckim wybudowano zamek. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w 1398 roku. W tym czasie kilkakrotnie oblegały go wojska polskie, co odbijało się na procesie zagospodarowywania okolicznych ziem. Akt lokacyjny nadał nowej osadzie wielki mistrz krzyżacki Paul von Rusdorf. Dokument z 27 maja 1425 roku określał prawa i obowiązki mieszkańców Ełku.
600-lecie Ełku