Aktualności

70-lecie Suwalszczyzny

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna obchodził w minioną sobotę (23 października) jubileusz 70-lecia działalności. W Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się z tej okazji spotkanie i koncert zespołu, który występuje już od 1951 r.

Były gratulacje, życzenia, kwiaty, medale i odznaczenia oraz spotkania osób, które tworzyły zespół w różnych latach. Było historycznie i dostojnie, wzruszająco i humorystycznie, a przede wszystkim muzycznie i tanecznie.

Byli też goście, w tym m.in. Poseł Na Sejm RP - Jarosław Zieliński, Bohdan Paszkowski-  Wojewoda Podlaski oraz Czesław Renkiewicz-  Prezydent Suwałk i Przewodniczący Rady Miejskiej - Zdzisław Przełomiec z Radnymi.

- 70 lat to dużo, bardzo dużo. Znaleźliśmy się w gronie nielicznych Zespołów Pieśni i Tańca w Polsce tak długo funkcjonujących. O kilka lat wyprzedza nas Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, ale jesteśmy starszym zespołem od Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że przez te długie lata zespół prezentując się lokalnie w Suwałkach, w kraju i zagranicą, świetnie reprezentował lokalną społeczność, bajeczną Suwalszczyznę i pokazywał piękno naszej kultury, piękno tańca i muzyki, która wywodzi się z naszych korzeni, z naszej historii. Kilkanaście lat temu wydawało się nam wszystkim, że nadchodzi zmierz tego typu działalności , że folklor nie przystoi w XXI wieku. Okazało się jednak, że jest zapotrzebowanie i dobrze, że pamiętamy o naszej kulturze - mówił w swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który w prezencie przekazał Voucher na kwotę 20.000 zł mająca pokryć wyjazd koncertowy ZPiT Suwalszczyzna w 2022r.

Odznaczenia i medale odebrały osoby związane z „Suwalszczyzną”: Maria Jolanta Lauryn, Marian Szaryński, Aleksander Witkowski, Krzysztof Krzesicki oraz Seniorzy Zespołu. A na zakończenie  ZPiT „Suwalszczyzna”  zaprezentował koncert „Na skrzydłach tańca”, w którym znalazły się m.in. mazur,  wiązanka tańców lubelskich, kujawiak z oberkiem, solo kapeli i fragment tańców suwalskich.

25
Październik