79. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Do uczestnictwa w uroczystościach z okazji obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej – agresji ZSRR na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka zaprasza Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Obchody zaczną się w poniedziałek (17 września) w samo południe pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. przy ul. Wojska Polskiego sygnałem syren. W programie zaplanowano okolicznościowe przemówienia, wspólną modlitwę i złożenie kwiatów przez delegacje. Będzie można również posłuchać fragmentu wspomnień Zygmunta Poczobuta z Suwałk, zesłańca Sybiru, kombatanta, świadka tragicznych dla Polaków wydarzeń. Z programem patriotycznym wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Suwałkach. Po uroczystościach przy ul. Wojska Polskiego zebrani przejadą pod pomnik Sybiraków na cmentarz parafialny przy ul. Bakałarzewskiej, gdzie zaplanowano złożenie kwiatów.

Program uroczystości w Suwałkach z okazji obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej – agresji ZSRR na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka
17 września 2018 r. (poniedziałek)
Pomnik Żołnierzy Września 1939 r., ul. Wojska Polskiego

12.00 – sygnał syren, rozpoczęcie uroczystości
12.05 – wystąpienie Prezydenta Miasta Suwałk i zaproszonych gości
12.15 – modlitwa
12.20 – fragment wspomnień Pana Zygmunta Poczobuta z Suwałk, zesłańca Sybiru, kombatanta, świadka tragicznych dla Polaków wydarzeń – czyta Włodzimierz Ciborowski
12.25 – program patriotyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej
nr 7 w Suwałkach
12.30 – złożenie kwiatów
13.00 – przejazd pod pomnik Sybiraków znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej – złożenie kwiatów

Komunikat
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Suwałkach informuje, że w dniu 17 września 2018 roku, o godz. 12.00 na terenie miasta zostaną uruchomione syreny alarmowe, w celu upamiętnienia 79 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uruchomienie syren w tym dniu będzie jednoczesnym sprawdzeniem sprawności systemu alarmowania, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r., w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (DZ. U. 2013 r. poz. 96). Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.