83. Rocznica agresji ZSRR na Polskę

17 września 2022 to 83. Rocznica agresji ZSRR na Polskę. Jak co roku pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r., przy ulicy Wojska Polskiego, zebrali się parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele miejskich instytucji, młodzież oraz bardzo liczna reprezentacja suwalskiego 14 Pułku Artylerii Przeciwpancernej.
Ponad 0,5mln żołnierzy, ponad 4000 czołgów, ponad 2000 samolotów. Taki był potencjał militarny sowietów. Polacy bronili granic na froncie zachodnim, także nie było możliwości bronić granic Polski na dwóch frontach. Nastąpił jak wiem czwarty rozbiór Polski – powiedział w swoim wystąpieniu Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz
Dziś obchodzimy również dzień Sybiraka. Data obchodów tego Święta nie jest datą przypadkową, przypada dziś, bo w wyniku sowieckiej agresji na Polskę zostało wywiezionych na Syberię do obozów ponad 1 mln obywateli naszego kraju - przypomniał Prezydent Miasta, prosząc o oddanie hołdu i pamięci, którą jesteśmy winni bohaterom walczącym za wolność naszego kraju.
W trakcie obchodów odczytany został apel pamięci, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Września.
Po uroczystych obchodach Władze Miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem Sybiraków.