84 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dźwięk syren, który wybrzmiał w samo południe rozpoczął obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 1-ego września, jak co roku, pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r., przy ulicy Wojska Polskiego, licznie zebrali się przedstawiciele: samorządu, władz centralnych, służb mundurowych, miejskich instytucji oraz młodzieży, a także żołnierze i kombatanci.

Prezydent Miasta Czesław Renkiewicz w swoim przemówieniu powiedział - Polska jest krajem, który w swojej historii w sposób bolesny odczuł co to nezpieczeństwo i suwerenność. Róbmy wszystko by nie być osamotnieni wśród innych narodów. Doceniajmy obecność w NATO i Unii Europejskiej. Dziś z niepokojem obserwujemy co dzieje się za wschodnią granicą na Ukrainie. Utwierdza nas to w przekonaniu, że potrzebna jest solidarność świata zachodniego. Ta solidarność i silna polska armia da nam pewność, że możemy żyć bezpiecznie w wolnej Polsce.

Głos także zabrali posłowie na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz senator Marek Komorowski.

Wojskową asystę honorową uroczystości stanowili żołnierze 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego. Podczas uroczystości odegrany został hymn państwowy oraz odczytany został Apel Pamięci, po którym żołnierze oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców przed Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r.