Aktualności

Alkomat dla wszystkich

Od poniedziałku do soboty w godzinach od 7 do 21 w Urzędzie Miejskim przy ulicy Noniewicza 71 możemy za darmo zbadać stan trzeźwości.
Na wniosek Komendanta Straży Miejskiej w Suwałkach z funduszu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych został zakupiony stacjonarny alkomat, dzięki któremu każdy za darmo może zbadać swój stan trzeźwości.
Jak bardzo jest to ważne, wie każdy z nas kierowców, gdy po zakrapianej imprezie na drugi dzień chce siąść za „kółkiem” swojego samochodu. Najczęściej sugerujemy się stanem naszego samopoczucia. Nic bardziej złudnego – możemy czuć się bardzo dobrze, gdyż we krwi krąży jeszcze spora ilość alkoholu. Z kolei osoby na kacu, choć czuja się fatalnie, wynik podczas badania mogą mieć bliski zeru.
Dlatego nie warto ryzykować i poddać się bezpłatnemu badaniu i bez żadnej konsekwencji – „dmuchnąć w alkomat” . Na „północy” można to zrobić w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach ul. Pułaskiego 26 a w centrum Suwałk w Urzędzie Miejskim w Suwałkach ul Noniewicza 71.
Bardzo często stawiamy sobie pytanie kiedy jazda pod wpływem alkoholu –stanowi przestępstwo, a kiedy wykroczenie.
W polskim ustawodawstwie jazda pod wpływem alkoholu, jako czyn społecznie szkodliwy, jest skrupulatnie sankcjonowana przez prawo karne. Jednakże nie każdy kierowca będący pod wpływem alkoholu popełnia przestępstwo, gdyż w określonych przypadkach czyn ten stanowi jedynie wykroczenie. Głównym wyznacznikiem jest w tym przypadku, oczywiście zawartość alkoholu we krwi, albo w wydychanym powietrzu.
Stan nietrzeźwości, albowiem w takim stanie trzeba się znajdować prowadząc pojazd by odpowiadać już za przestępstwo a nie wykroczenie, to stan zgodnie z którym alkohol we krwi przekracza 0.5 promila, albo w wydychanym powietrzu 0.25 mg/dm3 (art 115 §15 kk).
Takiemu kierowcy grozi szereg sankcji karnych:
- grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określa się ich liczbę (od 10 do maksymalnie 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 do nawet 2000 zł),
- utratę uprawnień kierowania pojazdem na czas od roku do 10 lat, lub nawet dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku w ofiarami,
- kara więzienia do 2 lat (recydywistom grozi do 5 lat, a osobom które spowodowały wypadek nawet do 10 lat.

Stan po spożyciu alkoholu to zawartość alkoholu w krwi od 0,2 do 0,5 ‰ albo w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg
- kara grzywny w wysokości od 50 do nawet 5.000 zł
- utrata uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat
- kara aresztu od 5 do 30 dni.

06
Marzec