Przypominam wszystkim mieszkańcom, że obowiązek utrzymania chodników w czystości spoczywa na właścicielach nieruchomości przylegających do nich bezpośrednio - wynika on wprost z ustawy.
Właścicielem nieruchomości nie jest tylko właściciel domu, ale także wspólnota mieszkaniowa, właściciele kamienic czy właściciele sklepów i firm. Właściciel to także zarządca jednostek gminnych.
Za chodnik ustawa uznaje wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Nie ma, więc znaczenia, czy teren, na którym usytuowany jest chodnik, należy do właściciela nieruchomości czy też nie.
ODŚNIEŻANIE CHODNIKÓW
Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. Musi odśnieżyć i zlikwidować lód, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie. Natomiast odgarnięty śnieg muszą składować w miejscu, w którym nie powodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.
Właściciel, który ma obowiązek odśnieżyć i usunąć lód z chodnika i terenu posesji, musi liczyć się tym, że w razie wypadku na tym terenie będzie musiał wypłacić odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie osobie poszkodowanej. Za połamane z powodu gołoledzi kończyny ponosi odpowiedzialność na zasadzie winy i dlatego, aby poszkodowany mógł uzyskać odszkodowanie, powinien mu ją udowodnić
Zima ma swoje prawa, więc przyjmijmy jej obecność i nie obwiniajmy się nawzajem, że pada śnieg i jest mróz, nie narzekajmy na wszystkich dookoła, tylko wspólnie podejmijmy obowiązek złagodzenia skutków zimy.