Aktualności

Archiwum Państwowe w Suwałkach ma 100 lat

W czwartek (21 października) Archiwum Państwowe w Suwałkach świętowało 100-lecie swego istnienia. Wydarzenie połączone było z oddaniem do użytkowania budynków, które przeszły remont i zostały przeznaczone do zbiorów archiwaliów. Do Suwałk zjechali dyrektorzy archiwów z całej Polski. Suwalski samorząd reprezentowali: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej.

W wydarzeniu wzięli również udział m.in. Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP oraz Marek Komorowski, Senator RP.

- Jako Prezydent tego miasta cieszę się, że dzięki inwestycji, którą zrealizowały władze Archiwum Państwowego w Suwałkach kolejne budynki suwalskiej starówki odzyskały dawny blask. Gratuluję inwestycji oraz dziękuję za dotychczasową bardzo dobrą współpracę pomiędzy Miastem oraz tą instytucją – powiedział w swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przekazując również na ręce dyrektora Tadeusza Radziwonowicza pamiątkowy puchar.

Pierwsze archiwum o charakterze historycznym na Suwalszczyźnie, Archiwum Państwowe w Suwałkach, rozpoczęło działalność w 1921 r. Zgromadziło archiwalia pozostałe po administracji ogólnej i specjalnej guberni suwalskiej różnych szczebli. Po wstępnym uporządkowaniu i selekcji zasób jego został w całości w 1926 r. przewieziony do Archiwum Państwowego w Grodnie, natomiast archiwum suwalskie przestało istnieć. Nie wszystkie archiwalia byłej guberni suwalskiej znalazły się w archiwum grodzieńskim. 

Duże zmiany zaszły w 1976 r. W związku z reformą administracyjną i utworzeniem województwa suwalskiego zostało przekształcone w Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Suwałkach. Podporządkowano jemu Archiwum w Ełku jako oddział. W 1983 roku uległa zmianie nazwa na obecną - Archiwum Państwowe w Suwałkach. Od 1990 r. do dnia dzisiejszego funkcję dyrektora Archiwum Państwowego w Suwałkach sprawuje Tadeusz Radziwonowicz.

Dzisiaj Archiwum Państwowe w Suwałkach  składa się z czterech segmentów, ale dwa z nich znajdowały się w opłakanym stanie i nie były użytkowane. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury przeprowadzono ich gruntowny remont. Wartość prac to ponad 13 mln zł. Po remoncie powierzchnia użytkowa wzrosła dwukrotnie, do 2 tysięcy 600 metrów.

21
Październik