Aktualności

Budynek SOK nagrodzony

W piątek, 12 grudnia 2014r., w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej 15 w lublinie odbyła się XIV Gala konkursu "o Kryształową Cegłę...". W kategorii „Obiekty Kultury, Usług i Edukacji” 1 miejsce zajął budynek Suwalskiego Ośrodka Kultury, uznany za najlepszą inwestycję budowlaną  po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu”.

- Cieszę się, że budynek SOKu został tak wysoko oceniony w prestiżowym konkursie „Dom 2014, O Kryształową Cegłę” – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkKonkurencja była duża, ale kapituła konkursu uznała, że to właśnie nasz obiekt powinien wygrać – dodaje Prezydent Suwałk.

Konkurs w każdej edycji stawia na rozwój współpracy krajów i regionów z obu stron wschodniej granicy Unii. Międzynarodowa i międzyregionalna formuła oddaje charakter i idee Wspólnoty Europejskiej, zmierza do objęcia zasięgiem województw, obwodów i  regionów - od Skandynawii po Bałkany.

W dotychczasowych 13 edycjach Konkursu rywalizowało ze sobą ponad 700 inwestycji budowlanych, zrealizowanych w przygranicznych regionach Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji.

Co roku Kapituła staje przed ogromnym wyzwaniem. Organizatorom Konkursu zależy na promocji najlepszych inwestycji oraz premiowaniu wzorcowych praktyk w budownictwie, uwzględniających też ochronę środowiska.

Konkurs stał się największym przeglądem dokonań architektonicznych, inżynierskich, konserwatorskich w Europie Wschodniej, a Statuetka Kryształowej Cegły postrzegana jest w środowisku inwestycyjnym jako wyraz uznania i szczególna forma rekomendacji.

Organizacją przedsięwzięcia zajmuje się  Polskie Towarzystwo  Mieszkaniowe Lublin. Konkursem kieruje Komitet Organizacyjny, który powołuje Międzynarodową Kapitułę.

Budynek Suwalskiego Ośrodka Kultury został otwarty w maju 2013 roku. Jego projektantem jest Maciej Jacaszek. Obiekt wybudowała firma BUDIMEX.

Obiekt pełni dwie podstawowe funkcje: sali koncertowo- teatralnej na około 680 osób z zapleczem dla artystów oraz domu kultury z salą kameralno-teatralną na 82 osoby. W budynku znajdują się też sale tematyczne do ćwiczeń teatralnych, muzycznych i plastycznych. SOK jest miejscem prezentacji wystaw artystycznych i może pełnić funkcje konferencyjno-szkoleniowe. Obiekt został zaprojektowany w sposób umożliwiający niezależne działanie obu głównych funkcji. Demontowalne krzesełka umożliwią realizacją widowisk telewizyjnych. Zaprojektowane ustroje akustyczne oraz mobilna muszla koncertowa umożliwią organizowanie w obiekcie koncertów muzycznych i symfonicznych, z udziałem orkiestry i śpiewaków. Teren wokół sali koncertowo-teatralnej został zagospodarowany zielenią i szatą roślinną. W pobliżu obiektu znajduje się fontanna składająca się z 25 dynamicznych dysz i reflektorów diodowych oświetlających wytryskujący strumień wody o wysokości ok. l,5m.

Sala koncertowo-teatralna to trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, obiekt z dachem płaskim w technologii monolitycznej z częściową prefabrykacją, posadowiony na monolitycznych ławach żelbetowych. Dach nad obiektem jest płaski, pogrążony. Nad widownią i sceną dach wykonano w konstrukcji stalowej, natomiast nad „galerią " dach szklany. Stropy na większości poziomów  żelbetowe,  ściany wewnętrzne monolityczne ze zbrojeniem przypowierzchniowym pionowym stalowym. Ściany zewnętrzne wielowarstwowe. Obiekt wyposażony w niezbędne instalacje w tym zewnętrzną stację transformatorową z dwustronnym układem zasilania i wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła oraz pełną klimatyzację sali teatralnej i kameralnej.

W ramach technologii scenicznej zostały wykonane urządzenia mechaniczne sceny spełniające obowiązujące europejskie standardy i normy. Istnieje również możliwość ustawienia nakładanej sceny obrotowej na podłodze scenicznej.

17
Grudzień