Co zrobić w przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia
Łosie, które w ostatnich dniach odwiedziły Miasto Suwałki sprowokowały ogólnomiejską dyskusję na temat tego jak powinniśmy zachować się w przypadku spotkania dzikich zwierząt na terenie miasta. Przedstawiamy procedury reagowania w takich sytuacjach.
W przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia należy niezwłocznie powiadomić Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego Tel. 662 364 102 lub Straż Miejską Tel, 986, Policję Tel. 112.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego posiada odpowiednie procedury postępowania ze zwierzętami wolno żyjącymi oraz dzikimi występującymi na terenie miasta Suwałki. Informujemy również, że Miasto przy zdarzeniach z udziałem zwierząt współpracuje z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Wigierskim Parkiem Narodowym itp.
Warto podkreślić, że Miasto ma zawarte umowy z prywatnymi podmiotami m. in. na odłów zwierząt, ośrodkiem rehabilitacji zwierząt, lekarzem weterynarii.
Postępowanie w przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia:
1. Zachowaj bezpieczną odległość.
- Jeśli zauważymy dzikie zwierzę, a samemu nie zostaniemy przez niego dostrzeżonym, nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów i nie zbliżać się zbyt blisko. Najlepiej spokojnie oddalić się z tego miejsca.
2. Nie dotykaj, nie zabieraj.
- Przy spotkaniu młodych zwierząt absolutnie nie wolno ich głaskać, zaczepiać ani tym bardziej straszyć lub atakować.
- Nawet gdy wydaje nam się, że dzikie zwierzę jest już oswojone, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem.
- Zabieranie dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska zwykle kończy się dla nich fatalnie. Nawet jeśli zwierzę przeżyje, często zwrócenie go naturze staje się rzeczą niemożliwą. Wykarmione przez ludzi traci swój naturalny instynkt i nie jest zdolne do życia na wolności. Pamiętajmy także, że zabieranie dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska jest prawnie zabronione.
3. Nie dokarmiaj.
- Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.
- Śmietniki przy posesjach należy zamykać.
4. Nie płosz.
- Unikaj hałaśliwych dźwięków, gestów lub innych działań, które mogą rozdrażnić dzikie zwierzę. Spokojne zachowanie zminimalizuje ryzyko konfrontacji.