W środę, 18 czerwca w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu cyfryzacji szkolnictwa. W spotkaniu, zorganizowanym przez Północno – Wschodni Klaster Edukacji Cyfrowej, Parku Naukowo – Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach wzięli udział, przedstawiciele środowiska oświatowego, przedsiębiorcy i samorządowcy.
Cyfrowa szkoła to już znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu – pracownie komputerowe w świetlicy. Dziś standardem stają się e-przybory edukacyjne, cyfrowe tablice, tablety, e-dzienniki. Otwierając spotkanie, Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk wyraził obawę czy rządowy program Cyfrowa Szkoła zostanie wprowadzony do wszystkich szkół czy też zakończy się jedynie na programie pilotażowym, który w Suwałkach realizuje Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz.
Uczestnicy spotkania starali się odpowiedzieć na pytanie czym jest i powinna być cyfrowa szkoła oraz jak znaleźć właściwy model nowoczesnej dydaktyki cyfrowej.
W programie konferencji, której patronował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przewidziano m.in. przegląd dobrych praktyk w zakresie skutecznego inwestowania w modernizację szkół oraz bezpłatnych narzędzi, a także treści cyfrowych dostępnych dla nauczycieli online.
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach realizuje pilotażowy program rządowy pn. „Cyfrowa szkoła”. Program obejmuje obszary:
1) „e-nauczyciel” – rozwijanie umiejętności nauczycieli w zakresie nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych, zwanych dalej „TIK”, a ponadto komunikowania się z uczniami i rodzicami oraz prowadzenia dokumentacji szkolnej z wykorzystaniem TIK,
2) „e-zasoby edukacyjne”, w tym „e-podręcznik” – uzupełnienie oferty publicznych elektronicznych zasobów edukacyjnych, w tym zapewnienie dostępu do bezpłatnych „e-podręczników”,
3) „e-szkoła” - zapewnienie szkołom niezbędnej infrastruktury w zakresie TIK, w szczególności nowoczesnych pomocy dydaktycznych,
4) „e-uczeń” – zapewnienie uczniom, w szczególności zagrożonym cyfrowym wykluczeniem, dostępu do nowoczesnych pomocy dydaktycznych,
Celem programu pilotażowego było rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli
w zakresie stosowania TIK w procesie edukacyjnym oraz wspieranie zmiany modelu nauczania w kierunku rozwijania kreatywności, umiejętności kooperacji oraz krytycznego myślenia, w tym wyszukiwania, oceny i twórczego wykorzystywania dostępnych źródeł wiedzy.
W ramach projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach doposażono 2 sale dydaktyczne w sprzęt komputerowy i multimedialny wraz z oprogramowaniem (m.in. laptopy, tablice interaktywne, projektory, wizualizery, szafy do przechowywania sprzętu czy system do zbierania i analizowania danych). Wiele zajęć dydaktycznych odbywa się przy użyciu sprzętu i TIK.
Całkowita wartość projektu - 230.530,29 zł
Ponadto, w Zespole Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego w Suwałkach funkcjonuje elektroniczny system dokumentowania procesu nauczania i wychowania zapewniający stałą kontrolę frekwencji uczniów, systematyczność oceniania oraz wpływa na poprawę wyników nauczania (iDziennik), szkolna platforma edukacyjna do nauczania na odległość (i-Lekcje), klasówki, sprawdziany przeprowadzane za pomocą pilotów połączonych z tablicą interaktywną (e-testy), szyfrowana strona, do której po zalogowaniu mają dostęp nauczyciele - wszystkie dokumenty, informacje dyrektora, propozycje form doskonalenia, zmiany w prawie oświatowym itp. (serwis nauczyciela) oraz analizator wyników egzaminów zewnętrznych (program pozwalający na szczegółową analizę wyników szkoły i efektów nauczania poszczególnych nauczycieli w porównaniu do aktualnych wyników kraju, województwa, powiatu, miasta i wyników z lat ubiegłych). Dodatkowo, ww. Zespole Szkół w ramach projektu pn. „Młodzi zawodowcy – program rozwojowy Technikum nr 2 w Suwałkach” powstała platforma nauczania na odległość – iLekcje.
W 2014 r. w ramach projektu pn. „Profesjonalny nauczyciel – wyższa jakość suwalskiej szkoły na terenie Powiatu Miasta Suwałki” realizowanego w ramach Priorytetu III Wysoka jakość systemu oświaty, Działania 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 nauczyciele z suwalskich jednostek oświatowych uczestniczyli w warsztatach i wykładach dotyczących tworzenia strony internetowej szkoły i wykorzystania TIK na zajęciach edukacyjnych.