Aktualności

Duża inwestycja w suwalskim PEC

Ponad 130 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych zasilających turbozespół Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Instalację będzie zasilać biomasa co w znacznym stopniu ograniczy spalanie węgla oraz wykup uprawnień do emisji CO2.

Szczegóły dotyczące inwestycji przedstawili podczas konferencji prasowej Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Michał Buczyński, Prezes PEC.

- Bardzo cieszę się, że na tę inwestycję pozyskaliśmy wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To 50 mln zł dotacji i 55 mln zł preferencyjnej pożyczki. Dzięki tym środkom inwestujemy w suwalską ciepłownię unowocześniając jej działalność – mówił w trakcie spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkW połączeniu z zaplanowaną do budowy spalarnią odpadów możemy mówić o prawdziwej rewolucji w zakresie paliw, które będą ogrzewać mieszkania naszych mieszkańców. Po zakończeniu tych dwóch inwestycji zapotrzebowanie na węgiel w ogólnym rozrachunku wyniesie tylko 10% - dodał Prezydent Suwałk.

Projekt pn. „Budowa kotłowni wyposażonej w kotły biomasowe parowe zasilające istniejący turbozespół i wymiennik podturbionowy w PEC w Suwałkach Sp.  z o.o.” obejmuje kompleksową realizację, tj. zaprojektowanie, budowę, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kotłowni biomasowej parowej, która będzie stanowić integralną część Ciepłowni Głównej.

- Już mamy ogłoszony przetarg na tę inwestycję z terminem otwarcia ofert na koniec lutego. Chcemy na przełomie marca i kwietnia podpisać umowę z wybranym wykonawcą – mówił Michał Buczyński Prezes PECZakończenie tej inwestycji planowane jest na początek 2026 roku. Szacujemy, że całość prac pochłonie 135 mln zł – podsumował Buczyński.

Projekt przewiduje budowę nowej kompletnej instalacji obejmującej m.in.: budowę dwóch (bliźniaczych) nowych kotłów parowych z przedpaleniskami opalanymi biomasą w formie zrębków drzewnych i produkujących parę dla potrzeb istniejącego turbozespołu o mocy 7,35 MWe.

Realizacja kolejnej inwestycji z wykorzystaniem biomasy oraz planowanej spalarni pozwoli na ograniczenie spalania węgla w ciągu roku do poziomu 10% zapotrzebowania na ciepło oraz w 100% dla produkcji energii elektrycznej.

19
Styczeń