Zrozumieć różnorodność... Te słowa były myślą przewodnią czwartkowego spotkania (19 listopada br.) z wielokulturowością, dialogiem międzykulturowym i budowaniem mostów w relacjach międzyludzkich – tematami, które nieprzerwanie zajmują nauczycieli humanistów w Zespole Szkół Technicznych od 2002 roku i którzy tę piękną tradycję przekazują swoim uczniom, by pamiętali, że urodzili się i mieszkają w wyjątkowo bogatym kulturowo miejscu.
Znamienitymi gośćmi spotkania był zespół folklorystyczny Rosjan staroobrzędowców z Gabowych Grądów i Boru „Riabina”, który zaprezentował tradycyjne pieśni (ballady, pieśni miłosne, korowody taneczne). Przewodnikiem po starowierskim świecie był kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach etnograf Krzysztof Snarski. Swoją opowieścią i oprowadzaniem po autorskiej wystawie otwierał przed uczniami i gośćmi spotkania drzwi ze skarbami tego trochę tajemniczego świata, gdzie tradycja łączy się ze „świętą przeszłością”.
Działania nauczycieli humanistów ZST na rzecz wielokulturowości kierowane do uczniów mają na celu uwrażliwianie ich na innego człowieka, by pamiętali o bliskim sąsiedztwie, tolerancji, kulturze dialogu, by umieli zachować dystans i krytycyzm wobec własnych racji.