Aktualności

Ełcka Diecezja ma nowego biskupa pomocniczego

W wigilię Chrztu Pańskiego, przypadającą w dniu 11 stycznia, w Diecezji Ełckiej odbyło się święcenie biskupie Adriana Józefa Galbasa na nowego biskupa pomocniczego.
W tym dniu katedra ełcka wypełniła się licznie przybyłymi gośćmi z kraju i z zagranicy. Przybyło blisko 30 biskupów i ponad 100 księży, na czele z abp Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Obecny był oraz abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Do Ełku dotarł także bp Romuald Kamiński, biskup ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, który w latach 2005-2017 był tu biskupem pomocniczym. Przybyli również biskupi wraz z księżmi z zagranicy, m.in. z Litwy, Łotwy, Białorusi, Islandii. Obecna była rodzina zakonna Księży Pallotynów z ks. Fabrizio Vantini, wikariuszem generalnym Arezzo-Cortona Sansepolcro z Włoch. Obecni byli także członkowie zgromadzeń zakonnych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządów z miast diecezji ełckiej oraz służby mundurowe i wierni.
Na uroczystości licznie dotarli suwalczanie. Przybyło także wielu księży i sióstr zakonnych na czele z proboszczami: ks. Kazimierzem Grybosiem z parafii konkatedralnej św. Aleksandra, ks. Lechem Łubą z parafii Kazimierza Królewicza, ks. Tadeuszem Rynkiewiczem z parafii św. Piotra i Pawła i ks. Wiesławem Śliwczyńskim z parafii św. Wojciecha. Obecny był poseł Jarosław Zieliński. Samorząd suwalski reprezentował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Radna Anna Maria Gawlińska.
Głównym konsekratorem uroczystości był bp Jerzy Mazur, natomiast współkonsekratorami abp S. Pennacchio, nuncjusz apostolski oraz abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Święcenia biskupie odbyły się w trzech etapach. Pierwszym było przedstawienie biskupa elekta, czego dokonał abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Po homilii nastąpił drugi etap święceń, gdzie ks. Adrian Galbas został zapytany, czy dochowa wiary i wypełnić będzie powierzony mu urząd. Po udzieleniu pozytywnej odpowiedzi biskup elekt „upadł na twarz”, a uczestnicy wznieśli modlitwę błagalną. Szczególnie wymowną chwilą był obrzęd nałożenia rąk przez wszystkich obecnych biskupów, który odbywał się w zupełnej ciszy. Kolejne elementy obrzędu ukazały radość zebranych, że Diecezja Ełcka po blisko trzech latach ma wreszcie swego biskupa pomocniczego. Jako wyraz przyjęcia władzy nauczycielskiej, kapłańskiej i pasterskiej nowo wyświęcony biskup otrzymał mitrę, pastorał i pierścień. Po zakończeniu liturgii gratulacje i życzenia przekazali uczestniczący w uroczystości arcybiskupi, biskupi i księża.
I tak, abp S. Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce powiedział:
– Masz budować jedność. Będziesz pomagać swojemu biskupowi, kapłanom i wiernym w diecezji. Niczego nie odkładaj, bierz się od razu do pracy.
Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, wyraził wdzięczność, że bp Adrian Galbas SAC dołączył do duchowieństwa tych ziem. Kolejnym mówcą był ks. Józef Lasak, wicegenerał Księży Pallotynów, który życzył, aby nowo wyświęcony biskup właśnie w tej diecezji umiał dostrzec godność i wartość każdego człowieka.
Bardzo wzruszające słowa wypowiedział nowo wyświęcony biskup Adrian Galbas. Było to wyrażenie pragnienia służenia wierzącym i niewierzącym. Nawiązał do Psalmu o Dobrym Pasterzu, gdzie jak zaznaczył:
– Nawet ciemna dolina dla dobrego pasterza też może być dobrą ścieżką, którą iść trzeba.
Następnie poprosił, by nie traktować jego osoby jak „porcelanowej lalki”, z którą należy się delikatnie obchodzić:
– Jestem waszym bratem i chciałbym, aby nasza relacja nie była patologiczna. A to wymaga uczciwości. Jak zapewne zauważyliście – włos mi z głowy nie spadnie, bo nie ma co spaść – dodał.
Życzenia skierowali także kapłani i liczne delegacje. Zostały odczytane także życzenia i gratulacje od Andrzeja Dudy, prezydenta RP.
Nowy biskup pomocniczy ełcki urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici – SAC). Od 2011 r. sprawował urząd prowincjała pallotynów w Poznaniu.

13
Styczeń