Aktualności

Festyn ekologiczny na Placu Marii Konopnickiej

W dniach 15.06 - 16.06.2015 r. na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach odbędzie się festyn ekologiczny dla uczniów klas IV suwalskich szkół podstawowych. Realizatorem festynu będzie Fundacja Ekologiczną ARKA z Bielsko Białej.

W ramach festynu przeprowadzone zostaną warsztaty, związane tematycznie z istotą dbania o środowisko:

  • Kino „bez prądu”,
  • Eko-Memory,
  • Przestrzenna Gra Planszowa „Zadbaj o klimat”,
  • Eko-Puzzle,
  • Instalacja edukacyjna o ograniczaniu powstawania odpadów,
  • Eko-Domek.

Poniżej opis poszczególnych warsztatów:

Kino „bez prądu”

- stanowisko (namiot) przed którym zamontowane są rowery z prądnicami.  Młodzi ludzie „pedałując na rowerach” wytwarzają prąd napędzający komputer oraz rzutnik, który wyświetla pokaz multimedialny dotyczący zagospodarowania elektrośmieci , zagospodarowania odpadów lub o innej tematyce ekologicznej. Na zakończenie dzieci wychodzą przed namiot, gdzie znajdują się rowerki dowiadując się skąd czerpany jest prąd zasilający urządzenia pracujące w tym namiocie.

Eko-Memory
- gra przestrzenna o tematyce ekologicznej i oszczędzania energii. W grze są 24 plansze o wymiarach 30x30cm. Plansze są rozkładane obrazkami do podłoża. Uczestnicy muszą odgadnąć ich położenie odnajdując pary. Na każdej planszy znajduje się również ciekawa informacja ekologiczna, która jest odczytywana głośno przez uczestników.

Przestrzenna Gra Planszowa „Zadbaj o klimat”

- gra o wymiarze 3×4m składa się z 35 pól, na których znajdują się rozmaite pytania dotyczące zmian klimatycznych i dobrych, ekologicznych nawyków w codziennym życiu. Gracze odpowiadając na pytania, wykazują się swoją wiedzą zyskując punkty a przy okazji uczą innych uczestników, bądź ją zdobywają gdyż po błędnej odpowiedzi prowadzący tłumaczy i wyjaśnia nieznane pojęcia. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dociera do mety.

EKO-Puzzle

- Gigantyczne puzzle tworzące obraz o wymiarze 10x10 metrów. Układanka składa się ze 100 elementów. Tematycznie obraz nawiązuje do ponownego wykorzystywania surowców wtórnych i tym samym ochronie surowców naturalnych i oszczędzaniu energii. Dzieci oraz dorośli wspólnie układają puzzle. Współpracując z animatorem uczą się w ciekawy sposób o konieczności zachowania oraz efektywnego wykorzystania surowców naturalnych poprzez recykling.

Instalacja edukacyjna „ o ograniczaniu powstawania odpadów”

-  przestrzenna instalacja o wymiarach ok. 20 m2 i wysokości 2 metrów, na której montujemy 8 posterów edukacyjnych. Na posterach zamieszczone są tematyczne plansze dotyczące problematyki niskiej emisji, segregacji odpadów, zasady 3R oraz zasad ograniczania produkcji odpadów. Uczestnicy doczepiają lub odczepiają z plansz odpowiednie obrazki. Podczas tej niestandardowej lekcji przybliżamy uczniom także wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie oraz podpowiadamy działania, które każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć ilość odpadów.

Dodatkowo pierwszego dnia festynu ok. godz. 11:30 zrealizowany zostanie happening KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI: SEGREGUJESZ – ZYSKUJESZ:

- happening ma na celu w barwny i ciekawy sposób, zaprezentować szkodliwe konsekwencje palenia śmieci dla ludzi i środowiska oraz przedstawić sposoby na zapobieganie temu problemowi czyli segregację.  Przebieg happeningu będzie obrazował sytuacje palenia śmieci w piecach domowych. Na dwumetrowej „kuli ziemskiej” umieszczamy makulaturowy domek napełniony śmieciami. Jeden z animatorów w czarnym stroju chodząc na szczudłach, zionąc ogniem, głośno zachęcał będzie do pozbywania się śmieci w domowym piecu wymieniając kolejno szkodliwe konsekwencje, ekonomiczne, ekologiczne i zdrowotne. W tym czasie z komina domku rozpocznie też wydobywanie szarych szarf. Szarfy przymocowane będą do długich tyczek imitując wylatujący z komina trujący dym. Kolejnym etapem będzie włączenie się do happeningu 2 animatora na szczudłach w jasnym stroju, który robiąc wielkie mydlane bańki będzie informował o konieczności zachowania czystego powietrza. Informując o sposobach zapobiegających  paleniu śmieci, zachęcał będzie do posegregowania ich oraz korzyściach z tego wynikających. W tym celu dzieci dostaną kolorowe kosze na surowce wtórne i oddzielnie je powrzucają robiąc porządek.  Happening zakończy się głośnym skandowaniem haseł ekologicznych oraz puszczaniem baniek mydlanych.

W dniu 15.06.2015 r. festyn będzie trwał w godzinach 8:00 – 15:00, natomiast dzień później w godzinach 8:00 – 11:30. Wszystkie szkoły wezmą udział we wszystkich warsztatach i będą wymieniać się co 1:45 h.

Dodatkowym elementem festynu ekologicznego będzie stoisko Schroniska dla bezdomnych zwierząt „Sianożęć” w Suwałkach, gdzie dzieci będą mogły zapoznać się z zasadami adopcji oraz prawidłowego postępowania z psami.

Organizatorem festynu jest Prezydent Miasta Suwałk.

10
Czerwiec