Dziś zakończył się festyn ekologiczny dla uczniów klas IV suwalskich szkół podstawowych. Impreza odbywała się na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Realizatorem festynu była Fundacja Ekologiczna ARKA z Bielsko Białej.
W ramach festynu prowadzone byływarsztaty, związane tematycznie z istotą dbania o środowisko:
- Kino „bez prądu”,
- Eko-Memory,
- Przestrzenna Gra Planszowa „Zadbaj o klimat”,
- Eko-Puzzle,
- Instalacja edukacyjna o ograniczaniu powstawania odpadów,
- Eko-Domek.
Swoich podopiecznych prezentowało też suwalskie Schronisko dla Zwierząt chcąc zachęcić do adopcji psów.
Pierwszego dnia festynu zrealizowany został happening KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI: SEGREGUJESZ – ZYSKUJESZ. Happening w barwny i ciekawy sposób, zaprezentował szkodliwe konsekwencje palenia śmieci dla ludzi i środowiska oraz przedstawił sposoby na zapobieganie temu problemowi czyli segregację.
Poniżej opis poszczególnych warsztatów:
Kino „bez prądu”
– stanowisko (namiot) przed którym zamontowane są rowery z prądnicami. Młodzi ludzie „pedałując na rowerach” wytwarzają prąd napędzający komputer oraz rzutnik, który wyświetla pokaz multimedialny dotyczący zagospodarowania elektrośmieci , zagospodarowania odpadów lub o innej tematyce ekologicznej. Na zakończenie dzieci wychodzą przed namiot, gdzie znajdują się rowerki dowiadując się skąd czerpany jest prąd zasilający urządzenia pracujące w tym namiocie.
Eko-Memory
– gra przestrzenna o tematyce ekologicznej i oszczędzania energii. W grze są 24 plansze o wymiarach 30x30cm. Plansze są rozkładane obrazkami do podłoża. Uczestnicy muszą odgadnąć ich położenie odnajdując pary. Na każdej planszy znajduje się również ciekawa informacja ekologiczna, która jest odczytywana głośno przez uczestników.
Przestrzenna Gra Planszowa „Zadbaj o klimat”
– gra o wymiarze 3×4m składa się z 35 pól, na których znajdują się rozmaite pytania dotyczące zmian klimatycznych i dobrych, ekologicznych nawyków w codziennym życiu. Gracze odpowiadając na pytania, wykazują się swoją wiedzą zyskując punkty a przy okazji uczą innych uczestników, bądź ją zdobywają gdyż po błędnej odpowiedzi prowadzący tłumaczy i wyjaśnia nieznane pojęcia. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dociera do mety.
EKO-Puzzle
– Gigantyczne puzzle tworzące obraz o wymiarze 10×10 metrów. Układanka składa się ze 100 elementów. Tematycznie obraz nawiązuje do ponownego wykorzystywania surowców wtórnych i tym samym ochronie surowców naturalnych i oszczędzaniu energii. Dzieci oraz dorośli wspólnie układają puzzle. Współpracując z animatorem uczą się w ciekawy sposób o konieczności zachowania oraz efektywnego wykorzystania surowców naturalnych poprzez recykling.
Instalacja edukacyjna „ o ograniczaniu powstawania odpadów”
– przestrzenna instalacja o wymiarach ok. 20 m2 i wysokości 2 metrów, na której montujemy 8 posterów edukacyjnych. Na posterach zamieszczone są tematyczne plansze dotyczące problematyki niskiej emisji, segregacji odpadów, zasady 3R oraz zasad ograniczania produkcji odpadów. Uczestnicy doczepiają lub odczepiają z plansz odpowiednie obrazki. Podczas tej niestandardowej lekcji przybliżamy uczniom także wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie oraz podpowiadamy działania, które każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć ilość odpadów.
Organizatorem festynu jest Prezydent Miasta Suwałk.