Aktualności

FOTORELCJA XXII Jarmark Folkloru

Zapraszamy do zapoznania się z fororelacją z XXII Jarmarku Folkloru, który odbył się w dniach 23-24 lipca 2022 r.


Przez dwa dni w parku Konstytucji 3 Maja suwalczanie i turyści mogli podziwiać rękodzieło i sztukę ludową m.in. wyroby tkackie, serwety robione ręcznie, rzeźby ludowe oraz farbowanie wełny naturalnymi barwnikami. Było też smakowite, choć teraz rzadziej spotykane na naszych stołach jadło, przede wszystkim przysmaki regionalnej i kresowej kuchni. 

Uroczystego otwarcia jarmarku dokonali samorządowcy, w tym m.in.: zastępca prezydent Suwałk Łukasz Kurzyna, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz starosta suwalski Witold Kowalewski i wójtowie pobliskich gmin.

Podczas dwóch jarmarkowych dni nie zabrakło też ludowej muzyki. Wystąpiły kapele i zespoły śpiewacze oraz muzycy solowi z bliższych i dalszych okolic. Jury wybrało zespoły i solistów, którzy będą reprezentowali nasz region na przyszłorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Wśród nich znalazł się: zespół śpiewaczy „Nachodne” z Sejn, Urszula Kalinowska w kategorii śpiewacy oraz Natalia Luty i Aleksandra Maksimowicz z mistrzynią Anną Szafranowską z Sejn w kategorii mistrz-uczeń. Z kolei Janina Chmielewska i zespół „Pogranicze” z Szypliszk  będą reprezentowali nasz region na Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Gościem specjalnym była litewska kapela „Smetonos usai”. Na scenie w Parku Konstytucji 3 Maja zaprezentowały się też zespoły z litewskiego Mariampola i Olity. Nie zabrakło też akcentów ukraińskich. Po raz kolejny w Suwałkach wystąpił zespół Horpyna, od ponad 20 lat grający folk ukraiński w rockowym wydaniu.

Podczas XXII Suwalskiego Jarmarku Folkloru odbył się Przegląd Muzyki Ludowej Suwalszczyzny. Przegląd pełnił również funkcję kwalifikacji do tegorocznego 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, podczas których Suwalszczyznę reprezentować będą Natalia Luty i Aleksandra Maksimowicz z mistrzynią Anną Szafranowską, zespół śpiewaczy “Nachodne” z Sejn oraz Urszula Kalinowska w kategorii solistów śpiewaków.
 
W przeglądzie konkursowym wzięło udział 11 zespołów śpiewaczych, 5 solistów śpiewaków, 3 wykonawców w kategorii duży-mały. Wydarzenie ma na celu ochronę i popularyzację autentycznego dziedzictwa kulturowego regionu. Jury w składzie: dr Mariusz Pucia, dr Gabriela Gacek oraz Natalia Winnik, podkreślając wysoki i wyrównany poziom wszystkich uczestników przeglądu, którzy swoimi działaniami podtrzymują lokalne tradycje wielokulturowej Suwalszczyzny, postanowiło przyznać nagrody w trzech kategoriach.
 
Duży – Mały:
I miejsce – Natalia Luty i Aleksandra Masimowicz, z mistrzynią Anną Szafranowską
II miejsce – Jan Zadykowicz z mistrzynią Heleną Kibitlewską
III miejsce – Zuzanna Wróbel z mistrzem Marcinem Lićwinko

SOLIŚCI:
I miejsca – ex equo Urszula Kalinowska, Janina Chmielewska
II miejsce – Teresa Barszczewska
III miejsce -Stanisław Mikołajczyk
wyróżnienie – Izabela Wróbel

ZESPOŁY:
I miejsce – ex equo Zespół Folklorystyczny “Pogranicze” oraz Zespół Śpiewaczy “Nachodne”
II miejsce- Zespół Ludowy “Szeszupa”
III miejsca – ex equo Zespół Pieśni Ludowej “Szuwarki” oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego “Ancyjas”
wyróżnienie – ex equo Zespół Śpiewaczy “Wigranie” ze Starego Folwarku oraz Suwalski Klub Seniora

25
Lipiec