Aktualności

Godzina dla ziemi WWF – Suwałki przyłączają się

Miasto Suwałki jak co roku przyłącza się do akcji promującej ideę ochrony środowiska – czyli Godziny dla Ziemi WWF. Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi, odbędzie się pod hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem, którzy go nie mają”. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk postanowił, że nasze miasto tak jak w latach ubiegłych przyłączyły się do tego przedsięwzięcia.
O godz. 20.30 w sobotę 19 marca w całej Polsce zgasną światła dla wilka. W Suwałkach światła zgasną w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, a także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Zespole Szkół nr 9, Zespole Szkół nr 10 oraz Szkole Podstawowej nr 4.
Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi w ponad 170 krajach. W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy ponad 7000 miast, a 10 400 zabytków i pomników wyłączyło światła. W samej Polsce w akcji wzięło udział blisko 70 miast.
Godzina dla Ziemi WWF kojarzona była głównie z tym, że na tę jedną godzinę ludzie gasili światła w swoich domach, a także gaszone było oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. Od zeszłego roku, akcja zmieniła nieco swój charakter i jej celem stało się rozwiązywanie konkretnych problemów ekologicznych. W zeszłym roku była to krytycznie zagrożona bałtycka populacja morświna. Fundacja WWF zbierała podpisy pod petycją mającą na celu zachęcenie władz do wdrożenia programu ochrony bałtyckiej populacji morświna. Udało się zebrać ponad 100 tys. głosów, które zostały przekazane Ministrowi Ochrony Środowiska, program ochrony tego niezwykłego gatunku został zatwierdzony do realizacji, a morświn zyskał szansę na ocalenie. Stało się to również, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Suwałk.
Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi, odbędzie się pod hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem, którzy go nie mają”. Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na problemy z jakimi boryka się w Polsce populacja wilka. Dziś, w naszym kraju żyje, jedynie około 1000 osobników tego gatunku. Te dumne i wolne zwierzęta giną z powodu ludzkiej niechęci i stereotypów panujących na ich temat. Wbrew powszechnej opinii nie są one zagrożeniem dla człowieka - to człowiek coraz częściej stanowi zagrożenie dla nich. Wilki są pięknymi, charyzmatycznymi zwierzętami, niezwykle potrzebnymi dla prawidłowego funkcjonowania polskiej przyrody. Jeśli chcemy, aby przetrwały w naturze, musimy im pomóc.

08
Marzec