W ramach obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego, młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Lityńskiego w Suwałkach uczestniczyła w realizacji innowacji „Powstanie Styczniowe. Pamiętamy po 150. Latach”, wpisującej się w program wychowania patriotycznego szkoły.
Innowacja polegała na utrwaleniu w świadomości uczniowskiej dziewiętnastowiecznego zrywu niepodległościowego Polaków przez organizowanie różnorodnych wydarzeń edukacyjne (udział w prelekcjach, wystawach, sesjach, rajdach pamięci, poznawanie ”suwalskich” miejsc związanych z powstaniem) oraz rozciągnięciu tych działań na piętnaście miesięcy tak, aby uczniowie poczuli rozległość czasową tego patriotycznego zrywu i zaangażowania Polaków (od wybuchu 01.1863 do aresztowania jego ostatniego dyktatora 04.1864).
Autorki innowacji: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska, Katarzyna Witkowska
11.04.2014r. zakończono innowację organizując szkolny „Dzień Żałoby Narodowej”, oto relacja jednej z uczennic:
SPRAWOZDANIE Z DNIA 11 KWIETNIA 2014 ROKU
W naszej szkole obchodziliśmy szczególny dzień, w którym uczciliśmy pamięć ostatniego dyktatora powstania styczniowego – Romualda Traugutta. Właśnie z nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 roku został aresztowany, a w późniejszym czasie osądzony przez rosyjski sąd wojskowy i skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej.
11 kwietnia 2014 roku w naszej szkole ogłoszono żałobę. Każdy z uczniów, jak i nauczycieli ubrał się stosownie do sytuacji (przeważał kolor czarny). Również były rozdawane biało - czerwone kokardki z czarną wstążeczką na podkreślenie patriotycznego charakteru tego dnia. Uczestniczyliśmy także w przedstawieniu, na którym zastała ukazana rozprawa sądowa nad Romualdem Trauguttem. Aktorzy byli stylizowani na osoby z tamtego okresu. Wszystko było przygotowane dokładnie i szczegółowo. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy pieśń patriotyczną : „Boże coś Polskę…”.
Urszula Jaśkiewicz, kl. Ia
„Dzień Żałoby Narodowej”, którą ogłosili licealiści, był finalną częścią projektu „Powstanie Styczniowe. Pamiętamy po 150. latach”, realizowanego w placówce przez piętnaście miesięcy – od daty wybuchu powstania do 11 kwietnia – dnia, w którym odbył się proces Romualda Traugutta.
W tym czasie w szkole organizowane były wykłady, wystawy dotyczące powstania, ale też wycieczki po Suwalszczyźnie, gdzie walczyli i ginęli partyzanci. – To była dla młodzieży żywa lekcja historii i patriotyzmu. Uzmysłowili sobie, jaką wartością jest życie w wolnym kraju – mówi nauczycielka historii w III LO, Elżbieta Żywiczyńska.
Na zakończenie kilkumiesięcznej akcji, uczniowie odegrali scenę przedstawiającą proces Romualda Traugutta przed sądem carskim. Przypomnieli historię życia ostatniego dyktatora, moment skazania i stracenia go 5 sierpnia 1864 roku, w Cytadeli. Licealiści, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach, podkreślali, że w ten sposób chcieli oddać hołd i szacunek powstańcom, którzy poświęcając życie, walczyli o niepodległą Polskę.
Na zakończenie „Dnia żałoby” 11. kwietnia 2014r. reprezentacja uczniów i nauczycieli złożyła kwiaty na grobie weterana powstania na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego.