Aktualności

Jasnogórski Obraz w Suwałkach

Od Suwałk rozpocznie perygrynację po diecezji ełckiej kopia cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Powitanie obrazu będzie miało miejsce 21 września. Planowane są wtedy uroczystości z udziałem Nuncjusza apostolskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i ponad czterdziestu biskupów. W diecezji obraz pozostanie do 7 czerwca przyszłego roku. 

- Jaki jest cel pielgrzymowania Jasnogórskiego Obrazu? Odnowić moralnie społeczeństwo - mówił biskup Romuald Kamiński na konferencji prasowej w parafii pw. św. Kazimierza Królewicza. - Ta forma religijności sprawdziła się w Polsce wielokrotnie i przyniosła bardzo dobre owoce.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest źródłem siły polskiego narodu. Przed wizerunkiem Czarnej Madonny modliły się i modlą pokolenia Polaków, klękali królowie i zawierzali Jasnogórskiej Pani losy kraju. Maryja w jasnogórskim wizerunku została obwołana Królową Polski. Idea wędrówki cudownego obrazu narodziła się w trudnych latach 50, kiedy uwięziono prymasa Stefana Wyszyńskiego. Prymas zaproponował perygrynację obrazu po Jasnogórskich Ślubach Narodu, które odbyły się 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze. Wędrówka Jasnogórskiej Pani była jedną z form przygotowań do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Rozpoczęła się w sierpniu 1957 roku i potrwała aż 23 lata. Z Jasnogórską Madonną spotkali się wówczas wierni z 7150 parafii.

Suwałki zostały wybrane jako miejsce rozpoczęcia nawiedzenia parafii ełckiej nie tylko z racji wielkości, ale także jako miejsce o dużej duchowości. Uroczyste ogłoszenie, że to właśnie od Suwałk rozpocznie się perygrynacja cudownego obrazu w diecezji ełckiej będzie miało miejsce na Jasnej Górze już w tę niedzielę, kiedy do Częstochowy przybędą pielgrzymki piesze z całej Polski, w tym z Suwałk. Na uroczystym ogłoszeniu w Kaplicy Matki Bożej będzie obecna także delegacja władz miasta i Rady Miejskiej w Suwałkach.

Obraz Madonny Jasnogórskiej przyjedzie do Suwałk 21 września od strony Augustowa w eskorcie motocyklistów i policjantów. Suwalczanie wraz ze 150 delegacjami z całej diecezji będą go oczekiwać na ulicy Kościuszki. Uroczysta msza święta odbędzie się pod pomnikiem błogosławionego Jana  Pawła II.

Potem obraz będą przyjmowały suwalskie parafie. Wierni będą mogli modlić się tam całą dobę. Najpierw, 21 września obraz uczczą parafianie z parafii pw. św. Aleksandra, następnego dnia - z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Do parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika obraz zostanie przeniesiony 24 września. Nazajutrz - do parafii pw. św. Kazimierza Królewicza. 27 września powitają go wierni z parafii pw. Chrystusa Króla, następnego dnia - z parafii pw. bł. Anieli Salawy, a 29 września - z parafii pw. Bożego Ciała. 1 października obraz trafi do parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego,a 4 października - do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ostatnią suwalską parafią, która uczci wizerunek Czarnej Madonny będzie parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Tam obraz zawita 5 października.

Obraz opuści diecezję ełcką 7 czerwca przyszłego roku. Wtedy powitają go wodniacy w Giżycku.

07
Sierpień