We wtorek (14 grudnia) w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się drugie spotkanie informacyjne dla mieszkańców w sprawie planowanej inwestycji dotyczącej „Instalacji termicznego przekształcania wstępnie przetworzonych odpadów komunalnych pre-RDF/RDF w Suwałkach”.
Na zorganizowanym z inicjatywy Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza spotkaniu obecni byli zastępca Prezydenta, Łukasz Kurzyna; prezes PEC w Suwałkach, Michał Buczyński; przedstawiciele odpowiedzialnej za opracowanie raportu firmy Savona Project, Radosław Falkowski oraz Sławomir Duda; prezes PGO, Zbigniew Walendzewicz; a także – w formie zdalnej – prof. Politechniki Łódzkiej, Grzegorz Wielgosiński – ekspert w zakresie gospodarki odpadami, termicznego przekształcania odpadów oraz zrównoważonego rozwoju.
W trakcie spotkania po raz kolejny omówiono kluczowe założenia projektu. Przedstawiono także wnioski z raportu środowiskowego, który ma zostać złożony do właściwych stron postępowania na przełomie grudnia i stycznia. Przeważająca część spotkania została poświęcona na dyskusję i odpowiedzi na zapytania ze strony mieszkańców.
- Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku zagospodarowania odpadów, rosnące ceny za odbiór odpadów, a także energii nie ulega wątpliwości, że budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów jest bardzo potrzebną inwestycją w Suwałkach. Pozwoli ona nie tylko domknąć nasz system zagospodarowania odpadów komunalnych, ale przede wszystkim uzyskać dla naszych mieszkańców konkurencyjne ceny za energię cieplną i za odpady - powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Według raportu planowana inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko. Ponadto budowa instalacji charakteryzującej się znacznie mniejsza emisją niż istniejąca już elektrociepłownia PEC pozwoli na zastąpienie części emisji pochodzącej z węgla. Obecny komin elektrociepłowni, o wysokości blisko 130 metrów, powoduje bezpośrednie oddziaływanie na obszar w promieniu 1200 metrów, podczas gdy planowana instalacja ze względu na znacznie mniejszy poziom emisji będzie miała komin o wysokości 40 metrów i bezpośredni zasięg oddziaływania 400 metrów.
Podczas otwartej dyskusji omawiane były przyczyny wyboru wskazanej lokalizacji ITPO. Jak zaznaczali paneliści, na wybór miejsca budowy elektrociepłowni mają wpływ przede wszystkim bliskość i możliwość podłączenia instalacji do miejskiej sieci ciepłowniczej – a więc względy techniczne, a także objęcie potencjalnego terenu aktem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Po uwzględnieniu obu tych czynników, pod uwagę brane były dwie lokalizacje – w tym jedna proponowana przez mieszkańców, przy ul. Raczkowskiej 150A, na terenie należącym do PGO. Przeprowadzona analiza wykazała, ze alternatywne dla przyjętego umiejscowienie elektrociepłowni wymagałoby jednak m.in. bardzo dużych nakładów na wybudowanie kilkukilometrowego odcinka przyłącza od miejskiej sieci ciepłowniczej, a co za tym idzie – wiązałoby się z wysokimi liniowymi stratami ciepła, a także wymagałoby budowy dodatkowej infrastruktury, pozwalającej na utrzymanie optymalnych parametrów sieci.
Planowana lokalizacja, która powstać ma w przemysłowej, południowo-wschodniej części miasta nie spowoduje zauważalnych obciążeń dla ruchu pojazdów. Łącznie transport realizowany będzie przez 6 do 8 kursów dziennie. Ponadto należy pamiętać, że zanim zacznie działać instalacja, zostanie oddana do użytku wschodnia obwodnica Suwałk.
Założenia projektu jednoznacznie wskazują, że na terenie planowanej inwestycji nie będzie dodatkowego składowiska odpadów. W zamkniętej hali rozładunkowej będzie utrzymywany jedynie 4-5 dniowy zapas paliwa. Instalacja nie będzie przetwarzać żadnych odpadów niebezpiecznych, takich jak odpady medyczne, czy przemysłowe. ITPO zaprojektowana będzie na bieżące potrzeby miasta, a co za tym idzie, zaopatrywana będzie w pierwszej kolejności przez PGO, w sposób ciągły. Wszystkie odpady dostarczane do instalacji trafiać będą bezpośrednio do hali rozładunkowej, w której panować będzie podciśnienie zabezpieczające przed wydobywaniem się zapachów poza budynek.
Jak poinformowali przedstawiciele suwalskiego ratusza, raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jest praktycznie gotowy, jednak oficjalnie złożony będzie przez jego wykonawcę na przełomie roku. Nieco opóźniony termin publikacji dokumentu ma na celu pozostawienie stosownego czasu na konsultacje społeczne – z wykluczeniem okresu świątecznego, aby po Nowym Roku i okresie urlopowym każdy z mieszkańców miał szansę zapoznać się z wnioskami. Raport oddziaływania na środowisko i wszystkie dokumenty dotyczące postępowania środowiskowego będzie dostępny w BIP Urzędu Miasta oraz na www.itpodlasuwalk.pl
- Zależy nam na jak najszybszej realizacji projektu gdyż zamierzamy wykorzystać dofinansowanie dostępne w ramach uruchomionego 6 grudnia br., przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nabór wniosków na dofinansowanie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów w programie „Racjonalna gospodarka odpadami” z Funduszu Modernizacyjnego Unii Europejskiej. Chętnych jest dużo, a środki są limitowane – podsumował Łukasz Kurzyna zastępca Prezydenta Suwałk.
Kolejne spotkanie w sprawie ITPO