Aktualności

Kombinuję, więc… myślę! – warsztaty gier logicznych

Warsztaty miały na celu przełamać schematy uczenia matematyki. Zaczęliśmy od nauki kombinowania, czyli myślenia logicznego. Posłużyły do tego popularne i mniej znane gry logiczne.
Jakie? Wystarczyło wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, które odbyły się 19 lutego. Przez całe warsztaty uczestnicy – panie z edukacji wczesnoszkolnej grały w karty, kombinowały, wygrywały i czasami przegrywały, co też jest wielką sztuką.

DIGIT – to gra od lat pięciu do stu pięciu. Wystarczy tylko z 5 patyczków ułożyć prostą figurę, która jest na wylosowanej karcie. Trudność polega na tym, że trzeba przestawić tylko jeden patyczek. Proste, ale pomyśleć trzeba. BLOKUS – to gra kształtująca spostrzegawczość i wyobraźnię przestrzenną. Należy zablokować przeciwnikowi dojście do własnego pola odpowiednimi figurami. Wygrywa ten, kto pozbędzie się jak największej ilości przydzielonych figur. Gra PENTAGO to trudniejsza wersja gry „kółko i krzyżyk”. Są białe kule i czarne i żeby wygrać, trzeba ułożyć pięć kul w pionie, poziomie lub po skosie. A jaka czeka na przeciwników pułapka – to trzeba zagrać.
To tylko niektóre gry, które prowadząca spotkanie – Elżbieta Szymanowska, zaprezentowała i zachęciła, by Panie, które przyszły na warsztaty, zagrały. Pani Ela od wielu lat uczy w ten sposób matematyki dzieci w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie na co dzień pracuje. Nawet jej sześciolatki rozwiązują proste SUDOKU, czy grają w „Trzy karty”, inne gry i świetnie sobie radzą.
Emocji podczas grania było wiele. Panie zmierzyły się z trudną sztuką przegrywania. Gry pochłonęły je całkowicie i pomimo zmęczenia po całym dniu pracy, poczuły się odprężone i zadowolone z wiedzy, którą zaniosą do swoich szkół. Tak podsumowały warsztaty:
- warsztaty przeprowadzone w bardzo interesujący sposób i ciekawej formie,
- jestem zachwycona grami!
- fajnie byłoby, żeby w każdej szkole były choć 3 komplety takich gier,
- jak najwięcej szkoleń tego typu; dziękuję,
- jestem bardzo zadowolona ze szkolenia i mam nadzieję, że zdobyte umiejętności przekażę uczniom, jeśli uda mi się zdobyć gry,
- warsztaty bardzo ciekawe; gry logiczne, które były pokazane, wykorzystam
w swojej pracy,
- bardzo ciekawa forma warsztatów, podejście profesjonalne do zajęć; mam nadzieję, że wykorzystam tę wiedzę w praktyce,
- bardzo ciekawe propozycje gier; można je wykorzystać w edukacji, jak również przenieść na grunt rodziny; gry nie tylko rozwijają myślenie logiczne, matematyczne, ale też integrują, uczą zasad współzawodnictwa; wspaniały sposób na marazm szkoły; bardzo ciekawie i z pasją przekazana wiedza przez osoby prowadzące;
- szkolenie bardzo ciekawe – nowe pomysły do pracy,
- atrakcyjnie, ciekawie; gry rozwijają myślenie, zachęcają do współpracy
w grupie; ciekawie prowadzone przez obie panie; z przyjemnością spędziłam czas;
- zajęcia zachwyciły mnie bardzo, bardzo, bardzo…; szybko minął czas;
- dziękuję!!

Jeśli uczestnicy są zadowoleni, to organizatorzy tym bardziej, bo matematykę można, a nawet trzeba polubić. Gry logiczne zaprezentowane na warsztatach na pewno się do tego przysłużą.
źródło: Grażyna Serafin

25
Luty