Aktualności

Mammobusy nadjeżdżają!

Blisko jedna czwarta nowotworów, jakie dotykają kobiety, to rak piersi. Nie ma nowotworu, na który panie chorowałyby częściej! Dlatego październik jest miesiącem, gdy w szczególny sposób mówi się o profilaktyce. Celem większości akcji, jakie się teraz odbywają, jest przekonanie kobiet, aby regularnie się badały, nie tylko w październiku… Już wkrótce okazja do bezpłatnej mammografii nadjeżdża m.in. do Suwałk, powiatu augustowskiego, monieckiego, sokólskiego czy białostockiego.
 
Czym wcześniej uda się wykryć zmiany nowotworowe, tym skuteczność leczenia i szanse na całkowite wyleczenie są większe.

Dlatego trzeba się badać!

W tym celu Narodowy Fundusz Zdrowia raz na dwa lata finansuje bezpłatną mammografię dla kobiet od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały jej wykonywanej. Aby skorzystać z bezpłatnego badania, należy wcześniej się zarejestrować. Jest to możliwe m.in. pod numerem telefonu 58 767 34 44. Na miejscu trzeba mieć natomiast dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
 
Jak przebiega badanie?
Badanie mammograficzne polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej piersi. W trakcie pierś jest lekko uciskana przez mammograf. Dzięki uzyskanym w ten sposób obrazom lekarz jest w stanie ocenić stan i utkanie piersi oraz wykryć ewentualne zmiany. Podczas wizyty o komfort pacjentki dba technik elektroradiologii. W mammobusach dostępna jest poczekalnia i przebieralnia.
- Niestety wiele pań pamięta czasy, gdy podczas badania ucisk na pierś był duży i bolesny, dlatego woli się nie badać. Tymczasem przy nowoczesnym sprzęcie, a dziś właśnie takim dysponujemy w naszych mammobusach, pierś jest uciskana znacznie słabiej niż kiedyś i jak wskazuje zdecydowana większość naszych pacjentek, badanie jest dla nich całkowicie bezbolesne – mówi Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust sp. z o. o.
 
Samobadanie na wagę życia!
Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata a samobadanie – raz w miesiącu. Ważne jest, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy.
- Co powinno niepokoić? Zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmiana jej koloru, ale też wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie oraz wydzielina z brodawki - surowicza lub zabarwiona krwią. Poza tym uwagę powinien zwrócić guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Uważać należy także na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą - wylicza Sławomir Maciejski, lekarz medycyny z zakresu radiologii. – Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania lekarskiego.
Do badań przekonuje również prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia:
- Szczerze namawiam, aby korzystać z badań profilaktycznych, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia. Warto się badać, bo warto żyć!
 
Gdzie można się zbadać?
W najbliższym czasie mammobusy staną m.in. w poniższych miejscach:
 
·         04.11.2024      Augustów - przy Kauflandzie, ul. Wojska Polskiego 50
·         05.11.2024      Jaświły - przy Urzędzie Gminy, Jaświły 7
·         06.11.2024      Krypno - za Urzędem Gminy, Krypno Kościelne 23b
·         07.11.2024      Sokółka - parking za Urzędem Miasta, Pl. Kościuszki 1
·         08.11.2024      Supraśl - przy Urzędzie Miejskim, ul. Piłsudskiego 58
·         04.11.2024      Suwałki - przy Aquaparku, ul. Papieża Jana Pawła II 7
·         05.11.2024      Knyszyn - przy Knyszyńskim Ośrodku Kultury, Rynek 39
·         06.11.2024      Mońki - na parkingu przy żłobku, ul. Niepodległości 16
 
Lista wszystkich miejsc, gdzie zaparkują mammobusy jest dostępna na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/ 
 

28
Październik