Aktualności

Maseczki dla suwalskich seniorów

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną oraz koniecznością podjęcia rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby zakaźnej COVID– 19 tzw. koronawirusa Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk podjął decyzję o kupnie maseczek ochronnych wielokrotnego użytku wszystkim suwalskim seniorom - kobietom powyżej 60 i mężczyznom powyżej 65 roku życia. Dystrybucja maseczek ruszy jeszcze w tym tygodniu.

- Seniorze, apeluję zostań w  domu. Jeżeli zaś musisz wyjść proszę skorzystaj z maseczki, którą otrzymasz już w najbliższych dniach – apeluje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Maseczki zostaną dostarczone bezpośrednio do skrzynek pocztowych w Waszych domach i mieszkaniach. Nie musicie po nie nigdzie przychodzić – dodaje Prezydent Suwałk.

Miasto Suwałki posiada listę adresów wszystkich suwalskich seniorów. Dlatego też nie trzeba nigdzie dzownić ani zapisywać się.Zakupione przez Miasto Suwałki maseczki to przedmiot wielokrotnego użytku, który należy używać zgodnie z dostarczoną z przedmiotem ulotką.

Jak pokazują światowe statystyki najbardziej narażoną grupą wiekową na zarażenie tzw. koronawirusem i ewentualną śmierć w wyniku zarażenia są przede wszystkim osoby starsze, obarczone chorobami towarzyszącymi.


Drodzy Seniorzy, apelujemy o:
·         pozostanie w domu;
·         powstrzymanie się od osobistych kontaktów towarzyskich, unikanie bezpośredniego witania się przez uścisk dłoni lub pocałunek;
·         zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania;
·         częste i dokładne mycie rąk, z użyciem mydła, co najmniej przez 20 sekund;
·         czyszczenie i dezynfekcję często dotykanych przedmiotów i powierzchni np. telefon, klamki drzwi, wyłączniki światła, przyciski;
·         unikanie dotykania oczu, nosa, ust;
·         dokładne gotowanie mięsa, jaj przed spożyciem.

Niezbędne telefony:
- całodobowa infolinia NFZ: 800 190 590
- Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna 517 39 59 74
 
Starsze osoby, osoby samotne, z niepełnosprawnością (niepozostające w kwarantannie) w przypadku braku wsparcia ze strony rodziny/osób najbliższych mogą zwrócić się o pomoc w zrobieniu zakupów żywnościowych, higienicznych, aptecznych pod n/w numerami telefonów (na koszt zamawiającego):

1. Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa” - pod numerem telefonu  517871124 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00 lub e-mail: zr.senior@wp.pl

2. Hufiec ZHP Suwałki im. T. Lutostańskiego - pod numerami telefonów do godz. 20.00:
- 790 617 615
- 515 490 577
- 798 391 491

3. Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT - zapisy telefoniczne 883 240 678

4. Stowarzyszenie Aktywności Społeczno – Artystycznej „Nie Po Drodze” –pod numerem telefonu: 799 791 883. Telefon jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach: 10:00-15:00. Dotyczy członków Suwalskiego Klubu Seniora na Osiedlu Północ.

5. Fundacja Ego-  dyżur telefoniczny psychologa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00- 14:00 nr tel. 535032190; e-mail: fundacja@fundacjaego.pl

25
Marzec