Aktualności

Miasto i Gmina Suwałki zacieśniają współpracę

Pieniądze dedykowane na tzw. związek ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) dla Miasta i Gminy Suwałki znajdą się w puli środków finansowych z nowej perspektywy Unii Europejskiej. W środę (29 listopada) oba samorządy uchwaliły Strategię Rozwoju Ponadlokalnego ZIT MOF do roku 2030.

Miasto i Gmina Suwałki będą miały do wykorzystania prawie 31 mln Euro. Oba samorządy będą chciały sięgnąć po środki na projekty z zakresu m.in.: energii odnawialnej, mogilności, edukacji zawodowej czy rozbudowy lotniska i utworzenia Rodzinnych Domów Dziecka.

- Mamy dobrego partnera. Gmina Suwałki ma potencjał rozwojowy. To jest zauważalne w województwie i kraju. Miasto i Gminę łączy wiele obszarów. Nie tylko sąsiedztwo ale też przedsiębiorcy czy edukacja. Strategia, którą opracowaliśmy pozwoli nam sięgnąć po pieniądze na inwestycje i działania, które zaplanowaliśmy do realizacji – mówił podczas Sesji Rady Miejskiej Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

- Nasza współpraca cały czas się przeplata. Mieszkańcy gminy korzystają z miejskiej infrastruktury jaką są szkoły czy sklepy. Mieszkańcy Suwałk odpoczywają na terenie Gminy. Ta współpraca to ogromna szansa dla naszych samorządów. Dzięki niej nasz rozwój przyspieszy – mówił Zbigniew Mackiewicz, Wójt Gminy Suwałki.

Oprócz środków dedykowanych na ZIT oba samorządy będą mogły brać udział w otwartych konkursach i pozyskiwać środki z Unii Europejskiej.

Przyjęta Strategia otwiera drogę do starania się o pieniądze unijne na realizację konkretnych projektów.

Z przyjętym dokumentem można zapoznać sie TUTAJ.

29
Listopad