Aktualności

Mieszkania gotowe

Już niebawem klucze do mieszkań otrzymają lokatorzy pierwszego z budynków ZBM TBS przy ul. Rylskich. Realizowana jest tam inwestycja w dobrze znanej już formule „Od najemcy do właściciela”. Jest też plan na budowę kolejnego bloku.

- Budynek mieszkalny przy ulicy Rodziny Rylskich 2A jest już gotowy i trwają procedury odbiorowe. Zamierzamy go przekazać przyszłym lokatorom w styczniu 2024 r. Umowy najmu lokali mieszkalnych zostaną zawarte z 53 osobami partycypującymi w kosztach budowy tych lokali – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Na budowę tego budynku Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat przyznał Miastu Suwałki wsparcie finansowe w wysokości 4.442.918 zł. Wcześniej na ten sam budynek Miasto pozyskało z Krajowego Zasobu Nieruchomości kwotę 1.196.000 zł. Blok wybudowała firma BUD REM za kwotę 14 913 458,09 zł. 

Jest to obiekt dwuklatkowy, całkowicie podpiwniczony. W każdej klatce znajdzie się winda. W piwnicy budynku zlokalizowany został otwarty garaż z 43 miejscami postojowymi. 32 miejsca postojowe znajdą się na zewnątrz (ogółem 75 miejsc postojowych dla mieszkańców). Wszystkie 53 mieszkania będą w tzw. stanie wykończonym „pod klucz”. Będą to mieszkania 1,2,3 i 4 pokojowe o zróżnicowanej powierzchni od 28 do 71 m2.

Niebawem ZBM TBS planuje budowę kolejnego bloku z 39 mieszkaniami

Planowany do realizacji budynek B będzie budynkiem całkowicie podpiwniczonym z 4 i 5 piętrami i zawierać będzie 39 lokali mieszkalnych. W podpiwniczeniu budynku zlokalizowany zostanie otwarty garaż z 40 miejscami postojowymi i 24 miejscami na zewnątrz budynku (ogółem 64 miejsca postojowe).

Jakiś czas temu na stronie internetowej ZBM TBS udostępniona została Ankieta dotycząca budowy mieszkań przy ul. Rodziny Rylskich - Budynek B. Do tej pory wpłynęło 160 ankiet, z których około 47 % respondentów jako preferowany typ mieszkania wskazało lokale trzypokojowe, około 30 % lokale 2 pokojowe, 22% wskazało lokale 4 pokojowe, zainteresowanie lokalami jednopokojowymi wykazało poniżej 1% osób biorących udział w ankiecie.

Jeszcze w grudniu ZBM TBS zamierza złożyć do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej wniosek o udzielenie wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na kwotę 1 397 000,00 zł.

Po uzyskaniu dofinansowania ze środków RFRM, Miasto Suwałki złoży wniosek o uzyskanie bezzwrotnego finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat celem partycypacji Miasta w kosztach realizacji budynku przez ZBM TBS. Natomiast Spółka złoży do Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie wniosek o udzielenie finansowania zwrotnego w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego.

Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w IV kwartale 2024 roku, natomiast ich zakończenie i oddanie budynku do użytkowania przewiduje się w II kwartale 2026 r.

20
Grudzień