Aktualności

Nadaję Ci imię „Suwałki”...

- Nadaję Ci imię „Suwałki”. Płyń po wszystkich wodach i sław swoje imię – te słowa wypowiedziała Ewa Sidorek, Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk w piątek (31 maja) w niemieckim Waren (Müritz), mieście partnerskim Suwałk. Wszystko przy okazji chrztu łodzi podczas miejscowego święta Müritz Sail. Tą uroczystością rozpoczęły się obchody 20-lecia współpracy między miastami w Waren (Müritz). Ewa Sidorek, która z delegacją gościła w miniony weekend w Niemczech, została matką chrzestną łodzi wyprodukowanej w pobliskiej stoczni.

- W stoczni firmy Kuhnle-Tours, w miejscowości Rechlin, w ciągu ośmiu tygodni wybudowano pływający dom, który nazwano „Suwalki”. Gest ten powinien wskazywać na to, jak wielką wagę przywiązujemy do partnerstwa miast - powiedział podczas chrztu Norbert Möller, burmistrz Waren (Müritz).

Podczas wizyty przedstawiciele miast partnerskich podpisali plan współpracy na 2019 rok. W miejscowym ratuszu odbyło się też otwarcie wystawy zdjęć ,,20 lat przyjaźni i współpracy Suwałki-Waren (Müritz) 1999-2019” szczegółowo dokumentującej partnerstwo, wizyty i wspólne inicjatywy obu miast od początku współpracy. Na spotkaniu towarzyszącym wernisażowi spotkały się osoby, które zapoczątkowały partnerstwo miast. Były wspomnienia, podziękowania i upominki.

- Cenimy sobie współpracę na płaszczyźnie kultury, sportu, spraw społecznych i wielu innych dziedzin, które wzbogacają naszą wiedzę. Niezwykle ważna jest też współpraca między szkołami. Bardzo cenimy przyjaźnie, które zawiązały się między mieszkańcami Waren i Suwałk. One są dowodem tego, że nasza współpraca jest uwieczniona nie tylko na podpisywanych dokumentach, ale jest też bardzo żywa. Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom Waren, którzy tworzyli naszą wspólną historię – powiedziała Ewa Sidorek.

- Ta łódź, którą ochrzciliśmy jest znakiem tego, że promujemy Suwałki. W przyszłości chcemy mieć jeszcze wiele dobrych pomysłów aby pogłębić nasze partnerstwo. Będziemy sporządzać dalsze plany działań, tak aby jak najbardziej zbliżyć mieszkańców naszych miast, pomimo 1000 km odległości – mówił Norbert Möller. - Czynnikiem wiążącym partnerstwo była na początku wymiana doświadczeń na szczeblu administracyjnym oraz w obszarze ochrony przyrody między Wigierskim Parkiem Narodowym a Parkiem Narodowym Müritz. W kolejnych latach wdrażano różne projekty, które ożywiały naszą współpracę – dodał.

Przy okazji jubileuszu podsumowano również 10-letnią współpracę między szkołami: Szkołą Podstawową nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach i Friedrich-Dethloff-Schule w Waren (Müritz). Od wielu lat uczniowie i nauczyciele tych placówek odwiedzają się wzajemnie, uczestniczą w życiu szkół, zawierają przyjaźnie i wymieniają się doświadczeniami, a przede wszystkim szkolą naukę języków obcych.

Obchody 20-lecia współpracy Suwałk i Waren swoimi występami uświetnił Suwałki Gospel Choir. Chórzyści kilkakrotnie występowali w różnych częściach miasta. Zawsze przy pełnej publiczności, gromkich brawach i owacjach na stojąco. Dużym powodzeniem cieszyła się również przywieziona z Suwałk wystawa malarstwa dwóch artystek – Olgi Wielogórskiej i Marty Taraszkiewicz. Malarki zaprezentowały w galerii ,,Dom Gościa” kilkadziesiąt swoich obrazów pod wspólnym hasłem ,,Z głową w chmurach”.

Współpraca Suwałk i Waren (Müritz) trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Umowa o partnerstwie została podpisana 26 marca 1999 roku przez Grzegorza Wołągiewicza, ówczesnego Prezydenta Suwałk i Güntera Rheina, byłego burmistrza Waren ((Müritz). Przez 20 lat miasta współpracują w dziedzinie sportu, edukacji, kultury, gospodarki komunalnej i spraw społecznych. Do Suwałk przyjeżdżają niemieckie delegacje biegaczy, bokserów, kucharzy, artystów i tamtejszych władz. Suwalczanie natomiast od lat biorą udział w Müritz Sail (festiwalu żeglarskim), Müritz Fest (dniach miasta) czy Müritz Lauf (biegu sztafetowym dookoła jeziora Müritz). 20 lat współpracy to setki przyjaźni, wymiana doświadczeń, spotkania i rozmowy.

Obchody jubileuszu w Suwałkach odbędą się 8 września 2019 roku przy okazji organizowanego w mieście Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego ,,Sąsiedzi przy stole”.

05
Czerwiec