Aktualności

Nie żyje Andrzej Strumiłło

W czwartek (9 kwietnia) nad ranem zmarł Honorowy Obywatel Miasta Suwałki Andrzej Strumiłło. Urodził się 23 października 1927 r. w Wilnie. Ostatnie lata mieszkał w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Był jednym z największych przyjaciół Miasta Suwałki.

- To wielka strata dla Suwałk, dla regionu, dla nas wszystkich. To był ostatni wielki, Honorowy Obywatel naszego Miasta obok Śp. Andrzeja Wajdy czy Bohdana Chmielewskiego. Ceniłem go bardzo. Zawsze mogłem liczyć na radę, na wsparcie, na rozmowę. To był wybitny człowiek i będzie mi go bardzo brakowało – wspomina Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

W związku z pandemią koronawirusa i ograniczeniami wynikającymi z tej choroby prosimy Państwa o przesyłanie w formie elektronicznej kondolencji, które następnie wydrukujemy i stworzymy z tego księgę kondolencyjną. Wpisy można przesyłać na adres e-mail: bpm@um.suwalki.pl


Andrzej Strumiłło w latach 1949-1953 wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1977-1980 profesor kontraktowy w ASP w Kra­kowie, 1982-1984 pracownik w Graphic Presentation Unit w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, 1987-1988 – wykładowca na filii ATK w Suwałkach. Na początku lat 80. osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda. Od ponad 50 lat pozostawał aktywnym twórcą, uprawiając wiele dyscyplin sztuki: malarstwo, rzeźbę, rysunek, fotografię, poezję, scenografię, ilustracje książ­kowe, projektowanie wydawnictw i in. W dorobku – ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą i 250 wydawnictw. Autor dwóch tomików poezji, tomu wspomnień oraz książek o przyrodzie i kulturze. Wiatach 1954-1987 stworzył szereg cykli rysunkowych i fotograficznych, m.in. dotyczących podróży artystycznych do krajów azjatyckich – Chin, Nepalu, Indii, Japonii i Tajlandii.

Aktywny uczestnik działań na rzecz Suwałk i regionu, w tym przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji miasta, czło­nek kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów” oraz Rady ds. Kultury. Pozyskał wiele cennych eksponatów sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla muzeów etnograficznych w Krakowie i Warszawie. Znawca kultury regionu, popularyzator sztuki, kultury i pogranicza oraz krajoznawczo-przyrodniczych walorów Suwalszczyzny. Organizator i komisarz Spotkań „Kultura i Środowisko” oraz Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Integrart” Laureat licznych od­znaczeń, nagród i wyróżnień, w tym w 2000 r. Orderu Odrodzenia Polski, nagród marszałka województwa podlaskiego i pre­zydenta Suwałk. W 2005 r. otrzymał prestiżowe odznaczenie ministra kultury – złoty medal „Gloria Artis! W uznaniu zasług uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Miasta Suwałk” w 2001 r. i „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” w 2002 r.

09
Kwiecień