Aktualności

Niebawem remonty przedszkoli i zabytkowych kamienic

Już wkrótce 5 suwalskich przedszkoli oraz 3 suwalskie zabytkowe kamienice przejdą gruntowny remont polegający na termomodernizacji. Prezydent Suwałk podpisał już umowy na dofinansowanie tych inwestycji środkami z Unii Europejskiej. Władze Suwałk na ten cel pozyskały blisko 10 mln zł. W sumie inwestycje pochłoną blisko 13 mln.  W najbliższym czasie ogłoszone zostaną przetargi na remont obiektów.
Termomodernizację do końca przyszłego roku przejdą Przedszkola nr 3,4,7,8,10. Tym samym wszystkie miejskie przedszkola będą wyremontowane.
- Jest to bliźniaczy projekt, do tego który zakończyliśmy w ubiegłym roku remontując przedszkola 1, 2, 5 i 6. Wszystkie te obiekty zyskały nowe życie. Chcemy teraz przystąpić do prac przy pozostałych placówkach – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Prace budowlane będą polegały na ociepleniu ścian zewnętrznych, ścian w gruncie, stropodachów, stropów, podłóg na gruncie, częściowo stolarki drzwiowej i okiennej, montażu instalacji fotowoltaicznych, wymianie opraw oświetleniowych na energooszczędne, montażu systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Dodatkowo niebawem ruszą też prace przy 3 zabytkowych kamienicach w centrum Suwałk. Kompleksową modernizację przejdą budynki przy ul. Tadeusza Kościuszki 18, 20 i 26.
- Prace będą polegały na izolacji ścian zewnętrznych, podłóg i dachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej. Oprócz tego wyremontowane zostaną elewacje budynków, wykonane będą instalacje centralnego ogrzewania z likwidacją istniejących pieców. Oświetlenie zostanie wymienione na energooszczędne – wylicza Czesław Renkiewicz, Rezydent Suwałk.

09
Sierpień