Aktualności

Nowe autobusy i system roweru miejskiego

Kolejny krok do wymiany taboru autobusów komunikacji miejskiej w Suwałkach. Władze miasta właśnie złożyły do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą ,,Poprawa jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki – III etap”. Jego wartość całkowita opiewa na 29 832 644,25 zł, w tym dofinansowanie to 25 945 399,25 zł (EFRR: 23 444 918,40; Budżet Państwa: 2 500 480,85).

W głównej części projekt przewiduje zakup 15 autobusów zasilanych gazem CNG. Mowa o niskopodłogowych, klimatyzowanych – również w części pasażerskiej pojazdach przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażonych w systemy: monitoringu wizyjnego, dynamicznej informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów, WiFi oraz gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Pojazdy te będą współpracować z funkcjonującym elektronicznym systemem zarządzania komunikacją miejską. Projekt przewiduje też dostosowanie warsztatu i diagnostyki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej do obsługi autobusów zasilanych CNG.

Aby usprawnić dynamiczną informację pasażerską miasto planuje zakupić 10 dwustronnych tablic informacyjnych na przystanki, które będą podawały informację o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusów, wymienić monitory w 15 aktualnie użytkowanych autobusach i zakupić dwa komplety tablic informacyjnych dla pasażerów.  

Ważnym elementem projektu jest też system roweru miejskiego. Miasto chce utworzyć 12 stacji rowerowych w całych Suwałkach i zakupić 120 rowerów – 108 zwykłych, 2 tandemy i 10 rowerów elektrycznych.

Do projektu została również wpisana przebudowa ul. Daszyńskiego, gdzie ma powstać ścieżka rowerowa o długości ponad pół kilometra, chodnik, zatoka parkingowa i zatoka autobusowa z przystankiem, peronem, zjazdami itp., a także rozbudowa ul. Leśnej z połączeniem do ul. Raczkowskiej wraz z przebudową skrzyżowania ul. Raczkowskiej z ul. Leśną i ul. Wojczyńskiego.

Przewidziane są też działania informacyjne, promocyjne i edukacyjne.

Większość aktualnie użytkowanych w Suwałkach autobusów nie spełnia obowiązujących norm emisji spalin. Średni wiek tych pojazdów wynosi ok. 10 lat co powoduje, że tabor jest dość zawodny, występują liczne usterki, a wszystko to generuje wzrost kosztów eksploatacyjnych i nie gwarantuje prawidłowego wykonywania usług przewozowych.

- Zastąpienie starych i niespełniających aktualnych norm emisji pojazdów przez jednostki niskoemisyjne przyczyni się do zredukowania emisji CO2 o 62,5% w stosunku do stanu obecnego. Zakup nowoczesnego taboru w połączeniu z systemem roweru miejskiego ma doprowadzić do trwałej zmiany schematów mobilności mieszkańców, redukcji zatłoczenia komunikacyjnego i ograniczenia hałasu ponieważ pojazdy napędzane CNG są znacznie cichsze od pojazdów z silnikiem dieslamówi Łukasz Kurzyna, Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk

Decyzja o tym, czy miasto dostanie dofinansowanie zapadnie w lipcu tego roku. 

10
Maj