Aktualności

Obchody 17 września

Mieszkańcy Suwałk uczcili we wtorek (17 września) 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. przy ul. Wojska Polskiego odbyło się między innymi: wystąpienie Łukasza Kurzyny, zastępcy Prezydenta Suwałk, odczytanie wspomnień o zesłaniu na Syberię suwalskich Sybiraków oraz złożenie kwiatów. Z okazji Światowego Dnia Sybiraka, kwiaty złożono również pod Pomnikiem Sybiraków na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego.

Łukasz Kurzyna w swoim przemówieniu przypomniał jak wyglądały losy Polaków, którzy ginęli w kampanii wrześniowej. W kolejnych latach nasi rodacy byli mordowani lub zsyłani na Syberię czy obozów koncentracyjnych. Do Suwałk wojska sowieckie wkroczyły 24 września, po walkach z oddziałami polskimi w rejonie Sopoćkiń, Kodziowiec i Puszczy Augustowskiej. Jako pierwsze, około godziny 5 rano, do miasta weszły przybyłe z zajętego dzień wcześniej Augustowa pododdziały 109. Pułku Kawalerii, a dwie godziny później posuwająca się od północy grupa zmechanizowana mjr. Bogdanowa ze składu 16. Korpusu Strzeleckiego. Oddziały sowieckie pozostały w Suwałkach do pierwszej dekady października 1939 roku. Na mocy zawartego 28 września układu o przyjaźni i granicach, Suwalszczyzna, a wraz z nią i Suwałki miały bowiem zostać zajęte przez wojska niemieckie. Ich czołówki wkroczyły do miasta 6 października około godziny 10, a kilka godzin później doszło tu do spotkania w sprawie uściślenia przebiegu tymczasowej granicy między strefą okupacyjną niemiecką i radziecką. Według relacji mieszkańców, oficjalna ceremonia przekazania miasta Niemcom odbyła się przy udziale generalicji obu stron 12 października na placu u stóp Kościoła św. Aleksandra.

Pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. oraz Pomnikiem Sybiraków na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej kwiaty złożyły między innymi delegacje suwalskich kombatantów oraz lokalnych samorządowców i suwalskich szkół.

17
Wrzesień