Aktualności

Obchody 30. rocznicy wolnych wyborów

Obchody 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu i częściowo wolnych do Sejmu odbyły się we wtorek (4 czerwca) w Suwałkach. Wzięli w nich udział kombatanci, przedstawiciele ówczesnej opozycji solidarnościowej z Suwałk, przedstawiciele suwalskiego samorządu, jednostek i instytucji kultury, radni, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Obchody rozpoczęła uroczystość przy Dębie Wolności gdzie wydarzenia sprzed 30-tu lat w Suwałkach przypomniał Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, a delegacje złożyły kwiaty.

Szybko udało się powołać Wojewódzki Komitet Obywatelski. Na jego czele w drodze kompromisu stanął Andrzej Widliński pełniący funkcję dyrektora suwalskiej filii Akademii Teologii Katolickiej. Wiceprzewodniczącymi zostali Grzegorz Wilczyński – nauczyciel z Suwałk oraz Zdzisław Wasilewski – przewodniczący Tymczasowej Rady Rolników Indywidualnych ,,Solidarność’’ Region Pojezierze- powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej.

W 1989 r. Suwalszczyzna otrzymała wsparcie z Warszawy. Wymyślono, że najlepszymi kandydatami obozu solidarnościowego na naszym terenie będą znane nazwiska. Z tego powodu kandydatem do Senatu został Andrzej Wajda urodzony w Suwałkach, zaś do Sejmu Bronisław Geremek. Pierwsze spotkanie wyborcze suwalskiego Komitetu Wyborczego odbyło się 3 maja 1989 r. w Parku Konstytucji 3- Maja. Przybyło na nie mnóstwo suwalczan.

4 czerwca suwalczanie niesieni euforią i nadzieją na zmiany tłumnie ruszyli do urn wyborczych. Przed kabinami do głosowania ustawiały się długie kolejki. Frekwencja w Suwałkach była rekordowa i wyniosła prawie 60%. Wybory te okazały się prawdziwym sukcesem dla Komitetu Obywatelskiego. Suwalczanie oddali na A. Wajdę 67,3 % głosów, a na B. Geremka ponad 73 %. Z kolei dla obozu rządowego wybory oznaczały totalną klęskę.

Wszystkim działaczom opozycji z lat 80- tych, i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania wyborów z czerwca 1989 należna jest pamięć i podziękowanie. Dziś wspomnę m.in.: Tadeusza Tylendę, Krzysztofa Zadrąga, Aleksandra Serdyńskiego oraz Piotra Bajera, Mirosława Basiewicza, Jerzego Broca, Stanisława Kowalczyka, Weronikę Merecką, Jarosława Słabińskiego, Wojciecha Tucholskiego i Wojciecha Wasilewskiego. Pamiętamy i dziękujemy- powiedział Zdzisław Przełomiec.

Po uroczystości w Parku Konstytucji 3-go Maja zebrani przenieśli się do Suwalskiego Ośrodka Kultury gdzie odbyło się otwarcie wystawy ,,Suwałki w Wyborach 4 czerwca 1989 roku”, prezentacja filmu z zasobów archiwalnych Video Studio Gdańsk ,,Nie śpij bo cię przegłosują” i prezentacja archiwalnych materiałów związanych z lokalnymi wydarzeniami z kampanii wyborczej do parlamentu w 1989 roku. Wszystko zakończył recital Grzegorza Kucharzewskiego ,,Pieśni wolności i solidarności”.

W poniedziałek (3 czerwca) w ramach obchodów w SOKu można było obejrzeć widowisko narracyjne ,,Sól ziemi. Obywatele” według scenariusza Małgorzaty Litwinowicz z muzyką Jolanty Kossakowskiej.

04
Czerwiec