Aktualności

Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

Uroczyste obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w poniedziałek  (27 września) w Suwałkach. Polskie Państwo Podziemne powstało 82 lata temu, 27 września 1939 r.

Pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty AK na skwerze A. Kujałowicz w Suwałkach hołd twórcom i działaczom podziemnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego oddały m.in. władze miasta ze Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach i Romanem Rynkowskim, zastępcą Prezydenta Suwałk na czele.

Obecni byli również kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, poczty sztandarowe miejscowych szkół, delegacje uczniów szkół wszelkich szczebli, , delegacje instytucji, zakładów pracy i mieszkańcy.
W okolicznościowym wystąpieniu Zdzisław Przełomiec mówił o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego.

– Państwo Podziemne to był ewenement, to był wyjątek na skalę światową. Podziemne, konspiracyjne państwo, z pełnymi strukturami, z pionem cywilnym, administracyjnym, ale również wojskowym, który stanowiła Armia Krajowa. W ramach tego Państwa toczyło się ,,normalne” życie. Było organizowane tajne nauczanie. W trakcie II wojny światowej w Polsce funkcjonowało 2 tys. szkół, oczywiście w podziemiu. Oprócz edukacji, drukowano prasę, funkcjonowała administracja na uchodźstwie, sądy, które wydawały wyroki – mówił Zdzisław Przełomiec – Polskie Państwo Podziemne, jego struktury, udowodniły jedno, że jako naród jesteśmy w stanie, nawet w tych najtrudniejszych warunkach, tak się zorganizować, żeby nie dać się złamać. Nie tylko walczymy, ale również coś dobrego, dla narodu, dla potrzymania naszej tożsamości, kultury, niepodległości możemy tworzyć, w takich warunkach bardzo szczególnych.

Obchody zakończyła wspólna modlitwa i złożenie pod pomnikiem kwiatów przez delegacje.

27
Wrzesień