Aktualności

Obchody Dnia Zwycięstwa w Suwałkach

Symboliczna uroczystość z okazji Dnia Zwycięstwa– 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie odbyła się w sobotę (8 maja) w Suwałkach przed Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. Każdego roku święto te w Suwałkach miało wyjątkowy uroczysty charakter. Z uwagi na pandemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia ograniczono dzisiejszą rocznicę do krótkich przemówień i symbolicznego złożenia kwiatów, które poprzedził dźwięk syren alarmowych.

- Grobów ofiar II Wojny Światowej tutaj w Suwałkach i na Suwalszczyźnie nam nie brakuje. Niech będą one dla nas i przyszłych pokoleń przestrogą. Nigdy więcej wojny, faszyzmu, totalitaryzmu, nacjonalizmu, rasizmu, antysemityzmu – mówił Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, zastępcy Prezydenta Suwałk: Łukasz Kurzyna oraz Roman Rynkowski, Radni Rad Miejskiej: Anna Gawlińska,, Wojciech Pająk i Jarosław Kowalewski oraz m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów Suwalskiego Starostwa i Gminy Suwałk oraz 14 Pułku Artylerii Przeciwpancernej.  

Według różnych danych w czasie II wojny światowej zostało zabitych, zamordowanych lub poniosło śmierć na skutek działań wojennych od 62 do 78 milionów osób. Ocenia się, iż jedynie 30–40% z nich stanowili żołnierze.

Straty, jakie poniosła Polska w ciągu sześciu lat wojny, relatywnie były największe wśród wszystkich walczących państw. Z każdych 1000 mieszkańców Polska straciła ponad 220 osób. Ogółem Polska straciła 5,8 mln obywateli, co stanowi 17% populacji przed rozpoczęciem II wojny światowej.

Polacy wnieśli ogromny wkład w zwycięstwo nad Niemcami. Nasi przodkowie walczyli z wrogiem na lądzie, morzu i w powietrzu, w kraju i na wszystkich frontach II wojny światowej. Stworzyli też najliczniejszą konspiracyjną armię, której żołnierze wierzyli, że ich walka i poświęcenie przyniesie wolność naszej Ojczyźnie. Niestety bezpośrednio po zakończeniu drugiej wojny światowej decyzje polityków, nie pozwoliły w pełni zrealizować tych marzeń Polaków o wolnej Ojczyźnie.

08
Maj