Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców miasta, kombatantów, władz państwowych i samorządowych, wojska, służb mundurowych, pocztów sztandarowych oraz duchowieństwa odbyły się w poniedziałek (11.11) w Suwałkach uroczyste obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Świętowanie władze miasta rozpoczęły rano od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Potem, w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra, została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej, w samo południe zebrani zgromadzili się na placu Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Marszałka. Było uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, wspólne odśpiewanie hymnu, Apel Pamięci i salwa honorowa, wręczenie medali, odznaczeń i awansów wojskowych. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Jarosław Zieliński, poseł i wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prezydent w swoim przemówieniu mówił m.in. o współczesnej niepodległości.

- Każdego roku, 11 listopada, zadajemy sobie pytanie o sens wielkiego słowa – niepodległość. Słowa równie wielkiego, jak inne ważne: wolność, patriotyzm, czy demokracja. Czym jest dzisiaj dla nas niepodległość? Czy jest to tylko fakt historyczny, opisany w podręcznikach, czy może czymś więcej? Sumą marzeń, aspiracji, wielkich idei, codziennych starań jednostek i narodów. Bo gdyby tak pojmować sens niepodległości, to łatwiej byłby docenić nie tylko wysiłek Ojców naszej niepodległości, ale też inna byłaby nasza codzienna praca nad jej kształtowaniem mówił Czesław Renkiewicz. - Jeżeli uznamy, że niepodległość jest kategorią historyczną, symbolem, jesteśmy zwolnieni z wysiłku jej interpretacji. Jeżeli jednak uznamy, że niepodległość jest materią żywą, mamy obowiązek ciągłego jej interpretowania, pielęgnowania, analizowania i doskonalenia. Niech więc nie będzie starym srebrem narodowym, tylko wielką wartością, której blask trzeba wciąż i wciąż przywracaćdodał Prezydent.

Oficjalne uroczystości zakończyło złożenie przez delegacje kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.  

Wieczorem w Suwalskim Ośrodku Kultury artyści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Tomasza Labunia i Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna wystawią operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”.

11
Listopad