W czwartek (26 września) odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. To cykliczne spotkanie Prezydenta Suwałk oraz różnych służb, podczas którego omawiane są istotne dla bezpieczeństwa Suwalczan sprawy.
Jednym z tematów było bezpieczeństwo na terenach zarządzanych przez ZBM TBS oraz incydentach do jakich dochodzi w lokalach miejskiej spółki. To problemy m.in. z „niesfornymi” sąsiadami czy obecnością osób bezdomnych w wiatach śmietnikowych ale też nieprawidłowym parkowaniem aut.
Poza tym Prezydent Suwałk poruszył sprawę coraz częstszych „wyścigów” ulicznych w Suwałkach.
- Ulica Utrata, ulica Leśna, parking przy Multishopie. Cały czas otrzymuję informacje o nielegalnych wyścigach motocykli lub samochodów. To zaczyna się robić groźne ale i uciążliwe dla mieszkańców. Ryk silników zaczyna doskwierać coraz większej liczbie Suwalczan – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Zastępca Komendanta Policji Grzegorz Gorlo zapewnił, że temat jest znany suwalskim funkcjonariuszom i pracują oni nad jego rozwiązaniem.
Inną ze spraw była sytuacja rynku pracy w naszym mieście. Obecnie w Suwałkach jest 2147 bezrobotnych. Rok temu było ich 2185.Stopa bezrobocia to 5,5%. W Podlaskiem to 6,8%, a w Polsce 5%.
Wdrożone prace nad lepszą ochroną pieszych i rowerzystów omówił też Zarząd Dróg i Zieleni. To między innymi budowa pierwszego aktywnego przejścia dla pieszych przy ul. Noniewicza, specjalne biało czerwone znakowanie na jedni, doświetlenie przejść oraz lustra drogowe czy przejścia wyniesione i przyciski sensoryczne dla osób niewidomych.
Zarządzanie kryzysowe
W trakcie spotkania padła też zapowiedź o dyskusji na temat planowanych zmian w zarządzaniu kryzysowym, nad którym pracuje polski parlament. Ma to związek z powodzią na południu Polski, która obnażyła niektóre trudności w koordynacji działań o charakterze kryzysowym.Na stronach Sejmu już pojawiły się projekty dokumentów, które wprowadzą dużo zmian w dotychczasowym zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.
W Suwałkach po wybuchu wojny na Ukrainie utworzono Centrum Zarządzania Kryzysowego z „prawdziwego zdarzenia”. To całodobowy punkt 24/7 monitorujący wszystkie zdarzenia o charakterze kryzysowym na terenie naszego miasta. Każdego dnia pracownicy tej komórki reagują wraz z wszystkimi służbami na różne, wymagające interwencji sytuacje. Centrum obsługuje również monitoring miejski, dzięki czemu na bieżąco może zgłaszać wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.
Zaplanowane zmiany w ustawie o zarządzaniu kryzysowym określą to, że gminy będą miały obowiązek sporządzać plan zarządzania kryzysowego, w którym trzeba będzie określić zadania i obowiązki uczestników zarządzania kryzysowego. Obowiązkowe będzie też sporządzenia zestawienia sił i środków planowanych do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych.
W projekcie ustawy określono również zasady identyfikowania oraz wyznaczania infrastruktury krytycznej oraz zakres gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących zagrożeń tej infrastruktury.