Mamy przyjemność poinformować, że zakończona została przebudowa stadionu lekkoatletycznego w Suwałkach. W 2016 roku Suwałki będą gospodarzem 70. Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkoatletyce. Rozpoczynamy przygotowania do tej niezwykle ważnej i prestiżowej imprezy.
- Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Suwałk na otwarcie obiektu, a także na zawody sportowe uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pn. „Jesienne Mistrzostwa Suwałk w LA”, które odbędą się 13 października 2015 r., o godz. 1200 – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Suwalski Urząd Miejski chce mieć pewność, że zarówno czynnik ludzki, jak i infrastruktura techniczna nie zawiedzie przy organizacji jubileuszowych 70. Mistrzostw Polski Juniorów. Dlatego też zaplanowano, by już w bieżącym roku przeprowadzić test w postaci wyżej wymienionych zawodów.
Będzie to pierwsza impreza z cyklu zawodów rangi miejskiej i regionalnej, których realizacja pozwoli jak najlepiej przygotować się do mistrzostw Polski.
Budowa stadionu LA kosztowałą 11 989 111,01 zł. 30% tej kwoty to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Ciekawostką tej inwestycji jest nowa zadaszona trybuna o pojemności ponad 1000 miejsc siedzących pod którą będzie znajdować się bieżnia przeznaczona do rozgrzewki.
Zestaw urządzeń lekkoatletycznych znajdujących się na arenie przeznaczonych do pozostałych konkurencji:
- dwukierunkowa podwójna skocznia do skoku w dal i trójskoku o szerokości rozbiegu 2x1,22 m (skok w dal i trójskok do jednej wspólnej piaskownicy).
- skocznia do skoku wzwyż w południowym zakolu bieżni okrężnej. Rozbieg posiada promień R=25 m.
- skocznia do skoku o tyczce zlokalizowana na północnym zakolu bieżni okrężnej. Szerokość rozbiegu 1,22 m.
- rów z wodą do biegu z przeszkodami, zlokalizowany w zakolu północnym.
- dwie rzutnie do pchnięcia kulą rozmieszczone w przeciwległych zakolach.
- rzutnia z klatką do rzutu dyskiem i młotem na zakolu południowym.
- dwie rzutnie do rzutu oszczepem w zakolu północnym i południowym.
Aby spełnić wymogi PZLA dotyczące obiektów III klasy krajowej kompleks musi posiadać również obiekty lekkoatletyczne treningowo-rozgrzewkowe.
- rzutnia do pchnięcia kulą
- bieżnia prosta 80m z rozbiegiem do skoku w dal i rozbieg do skoku wzwyż - czterotorowa bieżnia prosta o dystansie 80m z polem startu o długości 3m i polem zatrzymania o długości 17m. Skrajny tor bieżni stanowi jednocześnie rozbieg do skoku w dal, zakończony piaskownicą z łapaczami piasku. Bieżnia pokrywa się częściowo z rozbiegiem do skoku wzwyż.
- bieżnia prosta 60m pod trybuną
czterotorowa bieżnię prostą o dystansie 60 m z polem startu o długości 3 metrów i polem zatrzymania o długości 17 metrów o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej Z obu stron bieżni znajduje się wymagana przestrzeń bezpieczna o szerokości 1m.
zdjęcia: Tadeusz Moćkun