24 lipca (środa) od godz. 14.00 na targowisku przy ul. Sejneńskiej rozpocznie się pierwszy Pchli Targ. Będzie on odbywał się cyklicznie. W co drugą środę po południu można będzie kupić starocie, ale również każdy będzie mógł sprzedać swoje niepotrzebne już rzeczy. Suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chce w ten sposób ożywić targowisko przy ul. Sejneńskiej, bo ubywa na nim handlowców.
Handlowców coraz mniej
Teraz na targowisku przy ul. Sejneńskiej działa 160 lokali handlowych. To o kilkadziesiąt mniej niż w najlepszych czasach. Maksymalna ich liczba była w 2018 r., kiedy na targowisku funkcjonowały 232 stoiska handlowe. Pandemia COViD spowodowała duże perturbacje na targowiskach w całym kraju. Większość handlowców w Suwałkach zawiesiła lub zamknęła działalność i niestety po wycofaniu obostrzeń pandemicznych część z nich nie wróciła już do działalności. Mimo wsparcia udzielonego handlowcom przez władze miejskie oraz spółkę zarządzającą, od 2019 r. do 2021 r. zwolniło się 13% obiektów handlowych na targowisku przy ul. Sejneńskiej.
Kolejne lata pogłębiały niekorzystne zmiany i obecnie liczba stoisk jest o 31% niższa niż w 2018 r. Zmniejszanie się liczby handlowców jest procesem ogólnokrajowym, związanym ze zmianami w handlu. Rośnie udział handlu wielkopowierzchniowego i internetowego, zmieniły się przyzwyczajenia Polaków co do sposobu i miejsca robienia zakupów. Nie wydaje się, żeby zmiany miały tak przyspieszyć, aby zagrozić funkcjonowaniu targowisk w najbliższych latach, ale niewątpliwie w dłuższej perspektywie czasowej taka działalność będzie ustępowała nowym formom handlu.
Jak ożywić targowisko?
– Spółka zarządzająca targowiskami – PGK w Suwałkach Sp. z o.o. – jest otwarte na pomysły ożywienia targowisk. Na pewno istotną role odegrałoby wydłużenie czasu prowadzenia działalności handlowej, tak aby umożliwić zakupy mieszkańcom kończącym prace po południu. Między innymi temu celowi służy inicjatywa uruchomienia na targowisku Pchlego Targu – stwierdził prezes suwalskiego PGK Dariusz Przybysz.
Pchli Targ ma spowodować to, że targowisko przy Sejneńskiej będzie żyło także popołudniami. W wakacje, ale też po lekcjach będą mogli tam spotykać się uczniowie i studenci, a także wszyscy, którzy dzisiaj kupują i sprzedają głównie przez internet. Popołudnie to też dobra pora dla tych, którzy rano handlują na innych targowiskach.
Działalność handlowa prowadzona jest w Suwałkach na dwóch targowiskach. Targowisko przy ul. Sejneńskiej jest obiektem całotygodniowym, zabudowanym halami targowymi oraz lokalami drewnianymi. Działalność na targowisku przy ul. Grunwaldzkiej odbywa się w soboty oraz środowe jarmarki po 1 i 15 dniu miesiąca. Oboma targowiskami zarządza spółka suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Pchli Targ na targowisku przy sejneńskiej