Aktualności

Pierwsza w tym roku żołnierska przysięga ochotników

Sobota 10 lutego 2024 r. była dniem, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wszystko to za sprawą przysięgi, która uwieńczyła ich 4 tygodniowe szkolenie podstawowe zrealizowane w Suwałkach.  
 
Uroczystą przysięgę na sztandar 14 Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa |Piłsudskiego złożyło 53 żołnierzy, spośród 60, którzy zdecydowali się na wstąpienie do polskiej armii. Od swoich podwładnych przyjął ją dowódca Pułku płk Krzysztof Świderski, dziękując za postawę i zaangażowanie w trakcie 28-dniowego szkolenia. Najlepszych spośród nich wyróżnił listem gratulacyjnym. Wśród składających przysięgę byli żołnierze nie tylko z Suwałk i regionu, ale także wojskowi z innych części Polski.
 
W tej ważnej chwili towarzyszyli im najbliżsi oraz zaproszeni goście, reprezentujący polski Sejm, samorządy terytorialne, służby mundurowe, duchowieństwo  oraz instytucje i zakłady pracy. Wśród gości znaleźli się m.in. Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk i Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec
 
- W imieniu lokalnej społeczności miasta Suwałki oraz licznie zgromadzonych samorządowców chciałbym podziękować za postawę przepełnioną patriotyzmem i podjęcie decyzji o wstąpieniu do wojska. Cieszymy się, że tego wojska jest w Suwałkach i obszarze tzw. Przesmyku Suwalskiego coraz więcej. Radujemy się także tym, że w celu odbycia przeszkolenia podstawowego przyjeżdża do naszego miasta coraz więcej osób z zewnątrz. Mamy nadzieję, że część z nich na stałe pozostanie w naszym mieście, jako punkcie pełnienia służby wojskowej – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Ochotnicy wypowiedzieli rotę przysięgi, w której zadeklarowali m.in. „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej i bronić jej niepodległości i granic”. Zwieńczyła ona szkolenie podstawowe, a już wkrótce nowo zaprzysiężeni rozpoczną 11-miesięczny kurs specjalistyczny. W tym roku w suwalskim Pułku planowane jest odbycie kolejnych 6 turnusów szkolenia podstawowego dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

12
Luty