Aktualności

Podsumowanie 2020 roku

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z funkcjonowaniem suwalskiego samorządu, które miały miejsce w naszym mieście w 2020 roku.

1 stycznia rozpoczęła działalność nowa jednostka Miasta Suwałki: Centrum usług Wspólnych. Instytucja zajmuje się obsługą finansowo-kadrową wszystkich placówek oświatowych Miasta Suwałki.

Pierwsza w 2020 r. suwalczanka urodził się 2 stycznia  o godz. 9.35. Mała Hania - to córka Joanny i Tomasza Milewskich. Ważyła 4 100 dkg i miała 57 cm wzrostu.


10 stycznia została podpisana umowa z firmą PDM Suwałki na przebudowę układu komunikacyjnego w południowej części Suwałk. Za kwotę 3 109 279 zł rozbudowana została ul. Leśna wraz z połączeniem do ul. Raczkowskiej i przebudową skrzyżowania ul. Leśnej z ul. Raczkowską i Wojczyńskiego. Inwestycja zakończyła się 30 września 2020r.

15 stycznia odbyło się symboliczne otwarcie nowego, trzeciego już Żłobka Miejskiego w Suwałkach. Inwestycja za kwotę 8 432 147,72 zł była dofinansowana środkami z programu Maluch +. Dotacja to dokładnie 2 696 200 zł. W otwarciu udział wzięły Władze Miasta Suwałki z Czesławem Renkiewiczem na czele oraz Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski. W obiekcie przy ul. Kościuszki 6 opiekę znalazło 123 maluchów.


15 stycznia  otwarta została ulica Aleksandry Piłsudskiej łącząca Sportową z Utratą.  Była to jedna z najciekawszych inwestycji drogowych w ostatnich latach.

Zadanie podzielono na dwie części. Pierwszą z nich, którą wykonała firma Meliorex za kwotę 5 823 070,93 zł. Polegała ona na wykopaniu  i wywiezieniu osadów bagiennych oraz usypaniu nasypów. W sumie usunięto 38 981,3 m3 torfów i namułów na głębokość ok 7 metrów poniżej poziomu terenów przyległych. Usypano nasyp, do którego budowy zużyto 106 297,26 m3 żwiru.  Drugie zadanie, które wykonała firma PDM Suwałki, polegało na budowie m.in. jezdni o długości 716 metrów, ścieżek rowerowych, chodników, parkingów i oświetlenia. Kosztowało to 6 348 912,50 zł. W sumie budowa tej drogi pochłonęła 12 171 983,43 zł. Miasto Suwałki na tę inwestycję przeznaczyło 6 663 430,75 zł. Reszta to wkład firm: Rutkowski Development, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

17 stycznia rozstrzygnięto przetargi na remont Przedszkoli nr. 3, 4, 7, 8 i 10, które przeszły generalne remonty za ponad 9 mln zł. Na ten cel Miasto Suwałki pozyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Prace zakończyły się jesienią.


W czasie 28.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  w Suwałkach zebrano ponad 145 tys. zł. Suwalskich wolontariuszy wsparli amerykańscy żołnierze z NATO-wskiej bazy w Bemowie Piskim. Po kilkunastoletniej przerwie suwalski Finał WOŚP był transmitowany przez ogólnopolską telewizję. Kilkukrotnie relacje na żywo z Suwałk pojawiły się w TVN.


14 lutego zakończyła się rewitalizacja zabytkowego budynku przy ulicy Noniewicza 71 w Suwałkach. Tego dnia obiekt, gdzie oprócz pracowni artystycznych i galerii Suwalskiego Ośrodka Kultury, znajdują się klub muzyczny i fanklub bluesowy został zaprezentowany mieszkańcom Suwałk.


18 lutego rozpoczęła się realizacja II etapu wymiany oświetlenia ulicznego na oświetlenie ledowe. Wymienionych zostało ponad 2 tysiące opraw. Koszt całego zadania pochłonął ponad 2,7 mln zł. Blisko 2 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dzięki tej inwestycji 90% oświetlenia ulicznego w Suwałkach to światło ledowe.

22 lutego rozdane zostały Włócznie Jaćwingów, nagrody Prezydenta Suwałk, które trafiły do dziewięciu osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla Suwałk w 2019 roku. Wyróżnieni zostali: Irina Popova, Irena Mickiewicz, Stanisław Łobacz, Jarosław Jutkiewicz, Mariusz Łanczkowski, rodzina Warakomskich, Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa”, miejscowa firma startupowa oraz lokalny producent mebli metalowych.


27 lutego została podpisana umowa z firmą Autosan na dostawę 11 nowych autobusów dla komunikacji miejskiej napędzanych gazem CNG. Dzień później podpisano umowę z firmą Solaris Bus, która dostarczy autobus przegubowy. 3 kolejne autobusy typu Midi  dostarczy firma Scania Polska. Zakup autobusów jest możliwy dzięki realizacji projektu dofinansowanego środkami z Unii Europejskiej.

2 marca zainaugurowano obchody 300-lecia Suwałk. Odbyła się msza święta w konkatedrze św. Aleksandra, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Suwałkach oraz konferencja panelowa poświęcona Suwałkom. Zapowiedziano wówczas szereg wydarzeń w ramach jubileuszowych obchodów. Jednak nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że pandemia pokrzyżuje wszystkie plany.


4 marca w Polsce wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię tej choroby na całym świecie. 9 kwietnia potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania w Suwałkach. Koronawirus SARS COV-2 to największy światowy kryzys gospodarczo-społeczny od dekad, który spowodował szereg ograniczeń życia społecznego. Zamknięto większość placówek oświatowych, "zamrożono" kulturę, sport, turystykę, handel, gastronomię, transport lotniczy. Ograniczono możliwość przemieszczania się, wprowadzono konieczność odbywania przymusowej kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną. Sytuację ma poprawić szczepionka, której podawanie rozpoczęto w Polsce 27 grudnia.

9 marca został ostatecznie zaakceptowany przebieg linii kolejowej Rail Baltica w północnej części Polski w tym przez Suwałki. Przez nasze miasto linia kolejowa przebiegać będzie po starym śladzie, a na jej przecięciu z istniejącymi drogami powstaną skrzyżowania bezkolizyjne. Wybudowana zostanie również druga nowa stacja „Suwałki Południe” w sąsiedztwie skrzyżowania ul. 100-lecia Niepodległości i Staniszewskiego.

18 marca ogłoszono przetargi na budowę kolejnych ulic osiedlowych: ks. Stanisława Szczęsnowicza, Bolesława Krzywoustego i Bolesława Śmiałego oraz Francuskiej i Włoskiej.  Firmy, które wygrały przetargi zakończyły prace w ostatnim kwartale 2020 roku.


30 marca w związku z pogarszającą się sytuacją suwalskich przedsiębiorców spowodowaną pandemią koronawirusa ogłoszony został ogłoszony autorski „Pakiet Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców” oferujący odraczanie lub rozkładanie na raty podatków, obniżki lub zwolnienia z opłat za czynsz.

W ramach pomocy przedsiębiorcom, Miasto Suwałki  oraz podległe jednostki budżetowe, udzieliło ulg w podatkach i różnych opłatach, w tym: umorzenia, zwolnienia, rozłożenia na raty oraz odroczenia terminów płatności głównie podatku od nieruchomości – nas kwotę prawie 818.000 zł. Obniżenie czynszu w obiektach miejskich- ponad 164.000 zł.

30 marca Miasto Suwałki przeznaczyło ponad 493 tys. zł na wsparcie służb medycznych i Policji oraz zakup maseczek ochronnych dla suwalskich seniorów. To pierwsze wydatki jakie Miasto Suwałki poniosło w związku z epidemią koronawirusa COVID – 19.  Przez cały rok wydatki Miasta Suwałki oraz podległych jednostek poniesione na walkę z koronawirusem COVID - 19, to kwota ponad  3.385.000 zł. (w tym  prawie 1.650.000 z ramach projektów dofinansowanych ze środków UE).

9 kwietnia tuż przed świętami wielkanocnymi nad ranem zmarł Honorowy Obywatel Miasta Suwałki Andrzej Strumiłło. Była to wielka strata dla Suwałk, dla regionu. To był ostatni wielki obywatel naszego Miasta obok Śp. Andrzeja Wajdy czy Bohdana Chmielewskiego.


22 kwietnia zakończyła się modernizacja sygnalizacji ulicznej na skrzyżowaniach ulicy Utrata z ulicami: Gen. Józefa Dwernickiego, Kolejową, Przytorową i Sejneńską. Zmiany wprowadziły ruch bezkolizyjny oraz usprawniły przejazd samochodów przez skrzyżowania. Wybudowane zostały również nowe nawrotki do zawracania, a w listopadzie zakończono remont całej nawierzchni na ul. Utrata i Podhorskiego. Na ten cel Miasto Suwałki pozyskało 550 tys. zł z Ministerstwa Infrastruktury.

29 kwietnia po raz pierwszy w historii odbyła się w sposób zdalny sesja suwalskiej Rady Miejskiej. Radni przebywali w swoich domach i łączyli się drogą internetową za pośrednictwem komputerów oraz kamer i mikrofonów.

21 maja Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej  w Suwałkach pozyskało blisko 2,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rozbudowę i modernizację Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Cała inwestycja pochłonie ponad 3,5 mln zł i zakończy się w 2021 roku. Dzięki niej PSZOK zostanie dostosowany do obecnie obowiązujących przepisów.

29 maja Miasto Suwałki pozyskało z Państwowego Funduszu Ochrony Osób Niepełnosprawnych kwotę blisko 300.000 zł na budowę windy, podjazdu oraz innych prac dostosowujących budynek Szkoły Podstawowej nr 2 do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Całe zadanie pochłonęło kwotę  641 tys. zł.

W Dniu Dziecka prezydent Suwałk Czesław  Renkiewicz wręczył pierwsze młodzieżowe stypendia artystyczne. Otrzymali je: Kamila Sacharzewska, Julia Markowska i Tomasz Kopecki.

Po długotrwałym oczekiwaniu i w dużej niepewności 764 suwalskich maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości. Po raz pierwszy zdawano go w czerwcu, a nie w maju, jak było dotąd. Maturzyści w maskach wkraczali na sale egzaminacyjne. A wszystko przez epidemię koronowirusa. Zrezygnowano z egzaminów ustnych. Suwalscy maturzyści spisali się bardzo dobrze. Osiągnęli wyniki jedne z najwyższych w regionie.

15 czerwca w suwalskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej podłączono do istniejącego układu technologicznego Ciepłowni Główneji nową kotłownię biomasową . Projekt, realizowany w suwalskim PEC zakładał budowę dwóch nowych kotłów wodnych opalanych biomasą w formie zrębki drzewnej o mocy nominalnej do 12,5 MW każdy. Wartość projektu to blisko 41 mln zł.

17 czerwca odbyła się oficjalna prezentacja nowych budynków mieszkalnych, które wybudowała miejska spółka ZBM TBS w formule „od najemcy do właściciela”. To dwa identyczne budynki, które powstały przy ul. Ks. Stanisława Szczęsnowicza. Ich budowa pochłonęła 11 469 000 zł. Zamieszkało tam 48 rodzin.


18 czerwca Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach pozyskało prawie 11 mln zł z Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom powstanie instalacja do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Całkowity koszt inwestycji wyniesie: 19.9 mln zł. Prace budowlane ruszą w 2021 roku.

2 lipca Suwałki odwiedził Premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z mieszkańcami Suwałk oraz samorządowcami z Powiatu Suwalskiego i Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Miasta. Spotkanie było okazją do przekazania czeków w postaci środków finansowych pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto Suwałki otrzymało 7 185 337 zł.


17 lipca odbyło się oficjalne otwarcie Galerii Sztuki STARA ŁAŹNIA Suwalskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Andrzeja Wajdy 3, w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwarów nad Czarną Hańczą. Inwestycja była dofinansowana środkami z Unii Europejskiej.


24 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury zaprezentowano „Księgę 300-lecia Suwałk. Publikacja przygotowana na zlecenie Miasta Suwałki przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą” zawiera eseje, szkice, felietony oraz kilkaset zdjęć. Udział w tworzeniu publikacji wzięło 20 autorów – suwalskich badaczy i popularyzatorów wiedzy o mieście oraz kilkudziesięciu fotografów. Redaktorem naczelnym księgi jest profesor Adam Czesław Dobroński.


29 lipca Rada Miejska w Suwałkach przyjęła stanowisko w sprawie niezakwalifikowania miasta Suwałki na listę ośrodków miejskich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Brak Suwałk na tej liście skutkować będzie poważnymi problemami przy pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej w przyszłej perspektywie finansowej na lata 2021 – 2027.

8 sierpnia w Suwałkach zostało oficjalnie otwarte lotnisko lokalne. Tego dnia na pasie startowym lotniska wylądowało 36 samolotów. Były to maszyny miłośników lotnictwa, którzy wzięli udział w XXII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur 2020. Lotniska lokalne w Suwałkach wybudowano kosztem 27 mln zł. 10 mln zł przekazały Fabryki Mebli Forte, a 6 mln zł Samorząd Województwa Podlaskiego. Pozostały wydatek to środki pochodzące z budżetu Miasta Suwałki.15-16 sierpnia Suwalczanie obchodzili jubileusz 300-lecia istnienia Suwałk. Na bulwarach nad Czarną Hańczą przy Starej Łaźni zakopano kapsułę czasu z napisem „nie otwierać przed upływem stu lat”. Odprawiono uroczystą mszę św. w intencji suwalczan pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura. Na ścianie kamienicy przy ul. Kościuszki 76 została odsłonięta kopia przywileju królewskiego nadania Suwałkom praw miejskich magdeburskich z 2 marca 1720 roku.  W Parku Konstytucji 3 Maja, w którym odbywały się prezentacje artystyczne i koncerty muzyczne, posadzony został Dąb 300-lecia Miasta Suwałk.


22 sierpnia z okazji stulecia 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich na ulicach Suwałk pojawiła się kawaleria. Była msza święta, przemarsz i pokazy konne, uroczysty apel i odsłonięcie pamiątkowej tablicy na terenie byłych koszar przy ulicy Sejneńskiej. 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich imienia pułkownika Jana Kozietulskiego był jednym z trzech pułków szwoleżerów w przedwojennym, polskim wojsku. To pułk elitarny, nawiązujący do czasów napoleońskich. Do września 1939 roku stacjonował w koszarach przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach.

31 sierpnia pracę na stanowisku zastępcy Prezydenta Suwałk zakończyła Ewa Sidorek.

1 września w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Placówka kosztem ponad 9,3 mln zł została rozbudowana i powiększyła swoją powierzchnię niemal dwukrotnie. Nowy rok szkolny rozpoczął się inaczej niż zwykle – w dobie pandemii koronawirusa. Po ponownym otwarciu szkół zostały one ponownie zamknięte 9 listopada, kiedy to odesłano na naukę zdalną klasy I-III szkół podstawowych.

14 września zostało otwarte u zbiegu ulic Sportowej i Aleksandry Piłsudskiej Rondo Olimpijczyków Polskich. Jego głównym elementem jest 10 metrowy maszt z flagą Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Symboliczna uroczystość nadania nazwy rondu zbiegła się z wizytą wielu słynnych olimpijczyków.


24 września w wyniku przeprowadzonego testu na obecność tzw. koronawirusa został on wykryty u Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk.

1 października Miasto Suwałki pozyskało ponad 5,3 mln zł z Unii Europejskiej - to dotacja, która zostanie wykorzystana na zakup m.in. czterech kolejnych autobusów napędzanych gazem CNG. W sumie projekt pochłonie blisko 7,8 mln zł i będzie uzupełnieniem zakupów związanych z dostawą 15 nowych autobusów na gaz.

1 października Miasto Suwałki pozyskało ponad 1,2 mln zł z Unii Europejskiej na realizację projektu „Bądź aktywny – bądź zdrowy”. W sumie za blisko 1,5 mln w Suwałkach powstaną 3 place zabaw przy SP5 i 7 oraz w SOSW.  

4 listopada we wszystkich suwalskich przedszkolach oraz Żłobku Miejskim został wprowadzony system iPrzedszkole. Program wspiera pracę przedszkoli między innymi w zakresie rejestrowania obecności i rozliczania czasu pobytu dziecka w placówce, naliczania opłat za żywienie oraz za zajęcia dodatkowe. iPrzedszkole umożliwia też komunikację pomiędzy rodzicami i nauczycielami w placówkach np. w zakresie zgłoszenia nieobecności dziecka. Rodzic może też podejrzeć, jakie posiłki w danym dniu spożywa jego dziecko.

26 listopada firma PDM Suwałki wygrała przetarg na budowę drogi, która połączy ulice Północną i Wylotową. Inwestycję wykona za blisko 4,2 mln zł, a prace mają zakończyć się w październiku przyszłego roku. To przedostatni z brakujących odcinków tzw. „Trasy wschodniej”.
 
27 listopada zmarł Mirosław Szyszko suwalski przedsiębiorca i społecznik. Znany był z działalności w branży hotelarsko-turystycznej. Wspierał i sponsorował miejskie imprezy sportowe oraz kulturalno-rozrywkowe. Za swoją działalność siedem lat temu otrzymał Włócznię Jaćwingów, czyli nagrodę Prezydenta Suwałk.

4 grudnia została otwarta ulica 100- lecia Niepodległości łącząca ul. Utrata i ul. Sejneńską. Roboty budowlane na odcinku od ul. Sejneńskiej do ul. Utrata. Inwestycja była realizowana łącznie przez 5 wykonawców: PRIBEX Sp. z o.o., budowa mostu (OPTEM Sp. z o.o.), budowa tunelu (POLWAR S.A.), PRASKO Construction Sp. z o.o. oraz kończone przez Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A. w Suwałkach. 

Budowa tunelu zakończyła się we wrześniu.2019 r., a most był gotowy miesiąc później w październiku.  Budowę jezdni i całej infrastruktury drogowej od ul. Sejneńskiej do ul. Utrata rozpoczęła firma PRIBEX Sp. z o.o., kontynuowała firma  PRASKO Construction Sp. z o.o., a zakończyła firma PDM Suwałki.

Ulica 100-lecia Niepodległości to kolejny fragment tzw. „Trasy Wschodniej”, który stanowią wybudowane już ul. Leśna, Rotmistrza Witolda Pileckiego i Sejneńska. Brakujący odcinek pomiędzy Północną, a Sejneńską również doczeka się realizacji. Jest już podpisana umowa na budowę drogi od Północnej do Wylotowej i będzie ona gotowa w październiku przyszłego roku.  Ostatnim elementem będzie budowa drogi od Wylotowej do Sejneńskiej wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi. Ten odcinek powstanie prawdopodobnie do roku 2023.

14 grudnia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk ogłosił, że stanowisko zastępcy obejmie Roman Rynkowski, 47 letni Suwalczanin, doktor nauk humanistycznych. Obecnie Sekretarz Gminy Szypliszki. Swoją funkcję zacznie sprawować od 1 stycznia 2021r.

31
Grudzień