Z udziałem autora projektu filmowego Krzysztofa Kowalewskiego oraz historyków, samorządowców i mieszkańców miasta odbyła się promocja filmu dokumentalnego Stalag IF Sudauen. Zaprezentowany 1 września materiał poświęcony został hitlerowskiemu obozowi jenieckiemu działającemu na północnych obrzeżach Suwałk przez 3 lata II wojny światowej. Obóz dedykowany głównie dla sowieckich jeńców wojennych, leżący na terenie obecnego osiedla Północ funkcjonował w 1941 roku jako Oflag 68, a od 1942 do jesieni 1944 - jako Stalag IF Sudauen.
Ponad półtoragodzinny materiał pokazał obraz funkcjonowania zbrodniczej machiny unicestwiania ludzkich istnień. Powstał on w oparciu o dostępne materiały historyczne oraz relacje świadków i historyków, z których siedem osób pojawiło się bezpośrednie w filmie. Wszystko to potwierdza, że w niemieckim obozie jenieckim zlokalizowanym na obszarze dzisiejszego osiedla Północ (między dzisiejszymi ulicami M. Reja, K. Pułaskiego, A.W. Kowalskiego) w wyniku głodu, zimna i chorób życie straciło kilkadziesiąt tysięcy byłych żołnierzy Armii Czerwonej. Pochodzili oni z azjatyckich oraz europejskich krajów i zostali po 17 września 1939 r siłowo wcieleni do sowieckich formacji wojskowych. Ze źródeł do których dotarł reżyser filmu wynika, że w Stalagu przebywali obywatele z kilkudziesięciu krajów, m.in. z Włoch, Hiszpanii, Białorusi oraz Polski. Szacuje się, że zginęło w nim nawet 50 tysięcy ludzi.
Filmowe zadanie udokumentowania historii Suwałk zostało zrealizowane w ramach przyznanego początku ubiegłego roku stypendium artystycznego Prezydenta Suwałk w dziedzinie kultury Miasta. Obecny na prezentacji materiału Czesław Renkiewicz, prezydent Miasta zapowiedział prezentowanie materiału mieszkańcom:
- Film powinni poznać Suwalczanie. Daje on obraz tego co działo się na rubieżach naszego miasta. Na bezpłatne projekcje już niebawem powinien zaprosić Suwalski Ośrodek Kultury.
Premiera filmu dokumenatlnego Stalag IF Sudauen