Aktualności

Premiera filmu „Wołyń” w Suwałkach

Wyjątkowa premiera- bo z udziałem twórców i aktorów – filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego odbyła się wczoraj w suwalskim kinie. W tym wydarzeniu udział wzięli również aktorzy na czele z Suwalczanką Michaliną Łabacz grającą główną rolę w filmie. Obecny na premierze Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wręczył Michalinie Łabacz nagrodę finansową za działalność w dziedzinie kultury.

- Nie pamiętam tak wyjątkowej premiery filmu w naszym mieście, w której brali by udział twórcy, główni aktorzy. To wyjątkowe wyróżnienie dla Suwałk – powiedział wczoraj Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk - Cieszę się, że odtwórczynią głównej roli jest Suwalczanka. Cieszę się bo rośnie nam nowe pokolenie wybitnych i znanych Suwalczan – dodał Prezydent Suwałk, który wręczył Michalinie Łabacz nagrodę finansową w dziedzinie kultury (5.000 zł).

Nagrodę odtwórczyni głównej roli wręczyła też Anna Mazur, żona Dariusza Mazura prezesa firmy OIL Transfer Development, sponsora wczorajszego wydarzenia.

Film „Wołyń” opowiada historię 17-letniej Zosi Głowackiej (w tej roli pochodząca z Suwałk Michalina Łabacz) z wołyńskiej wioski, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Pewnego dnia główna bohaterka zakochuje się w Ukraińcu Petrze, lecz ojciec wydaje ją za mąż za dużo starszego od niej sołtysa Macieja Skibę. Krótko po ślubie Zosia zostaje w domu z dziećmi męża z pierwszego małżeństwa, gdy ten udaje się na wojnę. Powracający do wioski Maciej, ukrywa się z obawy przed nacjonalistami ukraińskimi. Gdy Wołyń zajęła Armia Czerwona, Rosjanie witani są przez Ukraińców chlebem i wódką. Skiba, uznany za kułaka, został zesłany i bohaterka ponownie sama zajęła się wychowaniem dzieci w wojennych warunkach. Gdy w 1941 Zachodnia Ukraina dostała się w ręce Niemców, ci sami ludzie, którzy radośnie witali Sowietów, cieszą się, widząc mundury hitlerowskie. Rozpoczyna się ludobójstwo. Niemcy mordują Żydów, następnie Ukraińcy Polaków. Zosia jest świadkiem zabójstw z zemsty i porachunków sąsiedzkich. Reżyser ukazał również Polaków pomagających Żydom i Ukraińców ratujących Polaków.

14
Październik