W dniu 21 marca będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem i Dyskryminacją.
Ruszyła kampania informacyjna "Rasizm. Walczę nie milczę", która jest prowadzona w ramach projektu pod nazwą Imigranci wobec przestępstw z nienawiści – czyli jak skutecznie dochodzić swoich praw, realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Pomysłodawcą projektu jest Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka, działający w Departamencie Kontroli, Skarg i Wniosków MSW, który na co dzień zajmuje się monitorowaniem spraw związanych z przestępstwami na tle nienawiści oraz podejmowaniem działań mających na celu zapobieganie takim zdarzeniom.
Pomysł stworzenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej narodził się w odpowiedzi na rosnącą liczbę przybywających do Polski cudzoziemców, którzy mogą stać się ofiarami takich przestępstw. Potrzeba poszerzenia wiedzy na temat procedur związanych ze zgłaszaniem i ściganiem przestępstw z nienawiści została zasygnalizowana Zespołowi ds. Ochrony Praw Człowieka podczas spotkań ze środowiskami imigrantów zamieszkujących, pracujących i studiujących na terenie Polski.
Celem działań w ramach kampanii jest przekazanie cudzoziemcom informacji w zakresie następujących zagadnień:
• czym są przestępstwa z nienawiści i jak są uregulowane w polskim prawie,
• jakie kroki może poczynić ofiara takiego przestępstwa, czego powinna oczekiwać ze strony poszczególnych instytucji,
• do jakich podmiotów może się zwrócić osoba będąca ofiarą takiego przestępstwa, jakie kompetencje i zadania mają te podmioty, jak będzie wyglądała w zarysie procedura działania organów ścigania.
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do wzrostu zaufania imigrantów do polskich instytucji publicznych oraz do nawiązania komunikacji pomiędzy poszkodowanymi cudzoziemcami a administracją publiczną. Wierzymy, że dzięki temu poczują się oni w Polsce bezpiecznie.
Projekt Imigranci wobec przestępstw z nienawiści – czyli jak skutecznie dochodzić swoich praw jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.
Więcej informacji na stronie internetowej www.reportracism.pl, spocie
Podstawowe informacje o samej kampanii, jej celach i planowanych działaniach na stronie http://www.reportracism.pl/pl/o-kampanii oraz na https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/11850,Zglos-rasizm-na-policje.html